Londyńska biblioteka oferuje czytelnikom pomieszczenie pokryte miedzią. Podczas lektury nie rozproszy ich telefon ani inne urządzenia

12 sierpnia 2021

Otwarta w maju w londyńskiej dzielnicy Southwark Biblioteka Walwortha może pochwalić się niezwykłym pomieszczeniem. Ściany Pokoju Faradaya w całości są pokryte miedzią, co powoduje całkowite odcięcie czytających od internetu i sieci telefonicznej.

SMS-y, e-maile, powiadomienia z różnych aplikacji – rozpraszaczy, które utrudniają nam koncentrację, mamy w swoich telefonach wiele. Nawet jeśli wprowadzimy urządzenie w tryb cichy, to częstokroć wyświetlają się na ekranie informacje mogące odciągnąć naszą uwagę od lektury.

Biblioteka Walwortha oferuje radykalne rozwiązanie tego problemu. Jest to pomieszczenie, którego ściany pokryte są miedzą, co całkowicie odcina dostęp fal elektromagnetycznych.

Pokój Faradaya to – zgodnie z nazwą – hołd dla Michaela Faradaya (1791-1867), brytyjskiego wynalazcy urodzonego w Southwark, gdzie mieści się biblioteka. Pomieszczenie nie tylko nosi jego imię, ale też pozwala doświadczyć jednego z jego wynalazków – Klatki Faradaya.

W dziedzinie nauki Klatkę Faradaya wykorzystuje się do ochrony konkretnej przestrzeni przed falami elektromagnetycznymi, które mogłyby zakłócać dokonywane pomiary. Czytelnikom pokryty miedzią pokój pozwala odciąć się od wszelkich rozpraszaczy.

Oczywiście w innych pomieszczeniach biblioteki zapewniony jest dostęp do Wi-Fi i komputerów. W ofercie znajduje się też 20 tysięcy książek oraz historyczne artefakty, które można oglądać na wystawie. Biblioteka Walwortha wraz z Southwark Heritage Centre mieści się przy Walworth Road 145-147. Pokój Faradaya dostępny jest po wcześniejszym umówieniu. Do czasu obowiązywania obostrzeń pandemicznych korzystanie z pomieszczenia może być utrudnione.

[am]
fot. Southwark Heritage Centre and Walworth Library

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy