Londyn i Nowy Jork najpopularniejszymi miastami w literaturze?

8 sierpnia 2013

Nowy Jork i Londyn w książkach
Jak wynika z danych zebranych w Google Books, Londyn i Nowy Jork są dwoma najczęściej występującymi miastami w anglojęzycznych książkach napisanych w ciągu minionych dwustu lat.

W ostatnim czasie oczy miłośników literatury na całym świecie zwróciły się na Google N-Gram Viewer, niedoceniane dotąd narzędzie, dzięki któremu za pomocą jednego kliknięcia możemy prześledzić częstotliwość występowania interesujących nas słów kluczowych w ponad pięciu milionach książek napisanych pomiędzy 1800 a 2000 rokiem i zebranych w archiwach Google Books.

Wpisując w odpowiednie okienko najważniejsze stolice świata, dowiemy się, że najpopularniejszymi miastami występującymi w literaturze są Londyn i Nowy Jork. Przy czym to drugie miasto, z uwagi na to, że jest o wiele młodsze, na swój status zapracowało dopiero w XX wieku. Z kolei tak znamienite europejskie stolice jak Rzym i Madryt cieszą się wyraźnie mniejszym zainteresowaniem pisarzy.

Można również wysnuć wniosek, że w przypadku niektórych miast wpływ na ich popularność mają wydarzenia historyczne bądź też zmiany kulturowe. Dla przykładu Warszawa najczęściej pojawia się w książkach wydanych w 1943, 1971 i 1981 roku. W ostatnich latach widać natomiast wyraźny wzrost zainteresowania dalekowschodnimi metropoliami jak Pekin czy Bombaj.

Google N-Gram Viewer kryje w sobie jeszcze wiele innych ciekawostek. Możecie odkryć je samemu, klikając tutaj.

Poniżej możecie zobaczyć wykresy częstotliwości występowania wybranych stolic z całego świata w książkach zarchiwizowanych w Google Books (kliknij w obrazek, żeby powiększyć):

Londyn

Londyn

Nowy Jork

Nowy Jork

Warszawa

Warszawa

Madryt

Madryt

Rzym

Rzym

Paryż

Paryż

Pekin

Pekin

Bombaj

Bombaj

fot. Zeitengewimmel

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy