banner ad

„Lolita” w słowach i obrazach Sanji Planinic

19 czerwca 2012


Sanja Planinic, studentka projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Sarajewie, stworzyła cykl sitodruków ukazujących relacje między parą głównych bohaterów najsłynniejszej powieści Vladimira Nabokova„Lolita”.

„W mojej próbie sportretowania Humberta Humberta i Lolity użyłam typografii i fotografii, a wszystko w kolorze czerwieni i czerni” ? tłumaczy na stronie projektu Planinic.

„Czarne elementy są większe, odważniejsze i bardziej obecne, tak jak Humbert Humbert w powieści; jest to sposób zaprezentowania jego potwornej strony.”

„Z drugiej strony mamy małe, czerwone, dziecinne interwencje Lolity, która jest tylko cicho obecna, tak jak jej głos w powieści.”

„Lolita” ? najgłośniejsza powieść Nabokova, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny Humberta Humberta na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a autora pomawiano o pornografię i pedofilię. W czerwcu 2012 roku wydawnictwo Muza wznowiło książkę w nowej szacie graficznej w ramach publikacji dzieł zebranych Nabokova.

Wszystkie grafiki Sanji Planinic zrealizowane w ramach projektu można obejrzeć klikając tutaj.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy