banner ad

Literatura w ofensywie. Ogłoszono nominowanych do Nagrody im. Witolda Gombrowicza 2025

8 czerwca 2025

Barbara Elmanowska, Joanna Mazur, Monika Muskała, Katarzyna Sobczuk i Maciej Wnuk zostali nominowani do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut prozatorski. Laureatkę bądź laureata poznamy we wrześniu.

To jubileuszowa, dziesiąta edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W tym roku organizatorzy wprowadzili zmiany w regulaminie: konkurs jest trzyetapowy. W kwietniu kapituła ogłosiła tzw. krótką listę tytułów, na której znalazło się 19 książek, które przeszły do kolejnego etapu. Jak wyjaśniał sekretarz kapituły Tomasz Tyczyński, jury postanowiło w ten sposób rekomendować czytelnikom szerszą listę książek.

„To ważne nie tylko dla czytających, którzy chcą kierować się wskazaniami nagród literackich, ale także dla autorów” – mówił Tyczyński. „W poprzednich edycjach zdarzało się, że na nominację do nagrody zasługiwało więcej niż pięciu autorów. Ale wiedzieli o tym jedynie jurorzy. Od dziesiątej edycji chcemy wskazywać większą liczbę wartościowych tytułów” – zapowiedział.

Teraz, podczas 47. Radomskiej Wiosny Literackiej, jury nagrody ogłosiło finałową piątkę. Oto nominowani (w kolejności alfabetycznej według nazwiska):

  • Barbara Elmanowska „Woliera”, wyd. J,
  • Joanna Mazur „Ciepło-zimno”, wyd. Seqoja,
  • Monika Muskała „Rondo Rodeo”, wyd. Nisza,
  • Katarzyna Sobczuk „Mała empiria”, wyd. Dowody,
  • Maciej Wnuk „Miejsca odległe”, wyd. Biuro Literackie.

„Cieszy mnie to, że udało nam się skompletować taki zestaw, który obejmuje też wydawnictwa niewielkie, wydawnictwa jakby mniej oświetlone reflektorami. Udało nam się też umieścić na tej liście książki, które słabiej zafunkcjonowały na radarach krytycznoliterackich” – komentuje członek kapituły, Piotr Sadzik.

„Debiuty literackie i drugie książki, bo taka jest definicja naszej nagrody, zaprzeczają temu, co mówi się o literaturze, że ona jest w defensywie” – uważa inny juror nagrody, Józef Olejniczak. „Literatura jest bardzo ofensywna i co roku pojawia się kilkanaście, kilkadziesiąt tytułów, które są niezwykle interesujące” – dodaje.

Książki nominowane do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowica (fot. Robert Utkowski)

W tegorocznej, jubileuszowej edycji zgłoszonych zostało blisko 100 książek. Oceniała je kapituła, w skład której weszli cenieni literaturoznawcy, pisarze i krytycy. „Mam wrażenie, że literatura robi się coraz dziwniejsza i że coraz trudniej jest nam określić, co jest literaturą, a co nią nie jest. Te granice stają się coraz bardziej osmotyczne, płynne” – mówi przewodnicząca kapituły, Ewa Graczyk. „Ja osobiście obserwuję coraz wyraźniej, ale to moje zdanie, taki wątek narastającej grozy. Poczucie, że świat jest w niebezpieczeństwie, że zagrożenie jest blisko. To jest coś, co jest doświadczeniem bardzo wielu pisarek i pisarzy” – dodaje.

Nazwisko laureatki lub laureata nagrody, a także osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, poznamy we wrześniu, jak zawsze podczas odbywającego się w Radomiu i we Wsoli festiwalu „Opętani literaturą”. Zwycięzca otrzyma 40 tysięcy złotych. Nagroda finansowa wręczona zostanie również pozostałym nominowanym, którzy znaleźli się w finałowej piątce.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. Wyróżnienie zostało ustanowione w 2015 roku przez samorząd Radomia, a przyznano je po raz pierwszy rok później. Laureatami nagrody byli do tej pory Weronika Murek i Maciej Hen (w pierwszym roku kapituła podzieliła nagrodę), a potem kolejno: Anna CieplakMarcin WichaOlga HundBarbara SadurskaAleksandra LipczakBarbara Woźniak, Jakub Nowak oraz Grzegorz Bogdał. Od szóstej edycji jury przyznaje także wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej w Vence, gdzie ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz. W ten sposób kapituła doceniła do tej pory Macieja Bobulę, Mateusza Pakułę, Wiktorię Bieżuńską i Katarzynę Groniec.

W kapitule wybierającej w tym roku laureatów zasiadają: Ewa Graczyk (przewodnicząca), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Piotr Sadzik oraz Justyna Sobolewska. Sekretarzem kapituły jest Tomasz Tyczyński.

Kapituła tegorocznej edycji nagrody podczas obrad w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (fot. Wiktor Prusiński)

Organizatorami nagrody są prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Honorowy patronat sprawuje Rita Gombrowicz. Mecenasami Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza są: Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki Kombud S.A. Partnerem głównym jest Unidevelopment S.A. Partnerem Strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nagroda wręczana jest pod patronatem Booklips.pl.

[am]
fot. główna: Robert Utkowski

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy