Literackie przystanki na ulicach Krakowa

26 kwietnia 2017


Na ulicach Krakowa pojawiły się multimedialne przystanki literackie. Mają one przybliżyć podróżującym komunikacją miejską ważnych pisarzy związanych z Krakowem: Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada, Stanisława Lema i poetów spod znaku Awangardy Krakowskiej.

Na jednym z przystanków Joseph Conrad spogląda w bezkres afrykańskiej dżungli, dwa inne zdobią tematy z prac Stanisława Wyspiańskiego, na kolejnym odnajdziemy nawiązania do twórczości Stanisława Lema, a na jeszcze innych ? motywy inspirowane Awangardą Krakowską i jej pismem „Zwrotnica”. „Chcemy przypomnieć mieszkańcom Krakowa, że literatura może i powinna być ozdobą naszego miasta i jest jego ważną częścią. Dzięki takim projektom, jak ten, literatura wychodzi z bibliotek i księgarni i ma szansę zyskać nowych odbiorców” ? mówi Robert Piaskowski, Zastępca Dyrektora ds. Programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Do realizacji przedsięwzięcia wybrano sześć krakowskich przystanków komunikacji miejskiej zlokalizowanych przy największych węzłach przesiadkowych. Na pół roku zamieniono je w wyjątkową galerię, prezentującą motywy literackie, charakterystyczne dla wielkich twórców związanych z Krakowem. „Mieszkańcy zauważą je bez trudu. Każda z wiat jest małym dziełem sztuki zaprojektowanym przez znanego artystę grafika” ? podkreśla Piaskowski.

Forma Przystanku Awangardy Krakowskiej, zaprojektowanego przez autora plakatów, Tomasza Budzynia, nawiązuje do pierwszych awangardowych fascynacji nowoczesnym miastem, szybkością i mechaniką. Za projekt Przystanku Stanisława Lema odpowiada Przemek Dębowski, ceniony autor okładek książkowych, m.in. do serii dzieł pisarza. Odbiorcy będą mogli podziwiać bogactwo fantastycznych światów Lema i trafność futurystycznej wizji urzeczywistniającej się na naszych oczach. Oprawa graficzna Przystanku Josepha Conrada to z kolei dzieło znanego krakowskiego grafika ? Mateusza Kołka. Ilustracja nawiązuje do oryginalnej wyobraźni autora „Jądra ciemności”. Aż dwa przystanki inspirowane są twórczością Stanisława Wyspiańskiego. To prace krakowskiego studia projektowego ARTFM. Jeden nawiązuje do witraży, które można zobaczyć w kościele franciszkanów, drugi zaprasza do wejścia w baśniowe Planty o świcie widziane oczyma Wyspiańskiego.

Wiaty przystankowe zostały wykonane w efektowny sposób. „Na początku przygotowaliśmy folie, którymi okleiliśmy szyby i wiaty w całości, a dzięki drukowi soczewkowemu uzyskaliśmy specjalne efekty ? głębi i animacji na statycznym layoucie” – mówi Grażyna Gołębiowska, Dyrektor Działu Komunikacji Marketingowej i PR w firmie AMS. Przystanki nie służą jednak wyłącznie prezentowaniu atrakcyjnych grafik nawiązujących do twórczości wymienionych wcześniej pisarzy, ale także zachęcają do bezpośredniego zapoznania się z ich dokonaniami.

Dzięki współpracy z Woblinkiem i wykorzystaniu modułu Czytaj PL z każdego przystanku można pobrać za darmo ebooki, audiobooki i materiały multimedialne ze specjalnej kolekcji dzieł autorów oraz najważniejszymi opracowaniami ich twórczości. Wystarczy zeskanować widoczny we wiatach kod QR, a następnie, czekając na autobus lub tramwaj, posłuchać audiobooka z „Bajkami robotów” Stanisława Lema, przeczytać nowe tłumaczenie „Jądra ciemności” Josepha Conrada, opracowanie „Polskie dziedzictwo Conrada” Rafała Kopkowskiego czy książkę „Podróże z Conradem. Szkice” autorstwa Agnieszki Adamowicz-Pośpiech. Na przystanku Conrada można także zapoznać się z reportażami z archiwalnych edycji Festiwalu Conrada.

Przystanki pojawiły się na ulicach Krakowa 23 kwietnia, przy okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Pozostaną do końca października i będą nieustannie uzupełniane o nowe treści cyfrowe i literackie. „Pretekstem do tej zakrojonej na szeroką skalę akcji są niezwykłe jubileusze: Rok Conrada, Rok Wyspiańskiego, Rok Awangardy Krakowskiej oraz zbliżające się obchody stulecia urodzin Stanisława Lema” ? wylicza Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Oto lista przystanków literackich: TAURON Arena Kraków Wieczysta, Centrum Kongresowe ICE przy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Osiedle Jagiellońskie w stronę Ronda Hipokratesa, Rondo Matecznego, Filharmonia Krakowska i Plac Inwalidów.

fot. Hasenien Dousery, www.blackshadowstudio.com

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy