banner ad

Literackie akcenty podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie

30 lipca 2012


W piątkowej ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie obok innych akcentów brytyjskiej kultury nie mogło również zabraknąć odniesień do literatury. Podczas widowiskowego spektaklu w reżyserii Danny?ego Boyle?a (?Trainspotting?) królowali William Szekspir, J. K. Rowling oraz bohaterowie najsłynniejszych brytyjskich powieści dla dzieci i młodzieży.

Widowisko nosiło tytuł „Wyspy cudów” i obrazowało przemiany, jakie przeszli na przestrzeni lat mieszkańcy Wysp Brytyjskich. W pierwszej części spektaklu aktor Kenneth Branagh, przyodziany w strój z epoki, wyrecytował fragment ?Burzy? Williama Szekspira.

W jednej z kolejnych odsłon autorka cyklu książek o Harrym Porterze, J. K. Rowling, przeczytała grupie około setki dzieci leżących na łóżkach fragment ?Piotrusia Pana? Jamesa Matthew Barrie. Chwilę później na scenie pojawiła się gigantycznych rozmiarów kukła Lorda Voldemorta oraz inne złe postacie z kart literatury, z którymi poradziła sobie załoga dzielnych Mary Poppins z parasolkami.

30 Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie rozpoczęły się ceremonią otwarcia w piątek 27 lipca o godzinie 22:00 i potrwają do 12 sierpnia. O 302 komplety medali walczyć będzie ponad 10 tysięcy sportowców. Londyn jest pierwszym miastem w historii, które zostało gospodarzem igrzysk po raz trzeci.

Na zdjęciu załączonym do newsa – gigantyczna kukła Lorda Voldemorta podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

fot. Nick J Webb

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy