Literacki wrestling? Tylko w Peru

3 października 2013

literacki wrestling - 1
Każdego poniedziałku w Limie bar La Noche wypełniony jest po brzegi. Tłum schodzi się, aby oglądać zawody, jakich poza stolicą Peru nie zobaczymy chyba nigdzie. Młodzi pisarze stają do walki w literackim wrestlingu.

Lucha Libro to impreza zainspirowana Lucha Libre, czyli meksykańską odmianą wrestlingu. Młodzi pisarze stający do rywalizacji, podobnie jak to czynią zawodnicy biorący udział w zawodowych zapasach, przywdziewają maski i wymyślne pseudonimy, a następnie wchodzą na ring, gdzie otrzymują trzy losowe słowa-klucze, laptopy i pięć minut, aby napisać opowiadanie. Komputer podłączony jest do ogromnego ekranu, dlatego publiczność zgromadzona w klubie może śledzić postępy prac i… dopingować zawodników.

Kiedy mija pięć minut, jury czyta teksty i podejmuje decyzję. Po ogłoszeniu wyników przegrany zdejmuje swoją maskę, natomiast zwycięzca przechodzi do następnej rundy, która odbędzie się za tydzień. Główną nagrodą w zawodach jest umowa na wydanie książki. Finalista będzie miał sześć miesięcy na jej ukończenie, tak, aby zdążyć z wydaniem publikacji na Targi Książki w Limie. Tam po raz pierwszy zostanie ujawniona tożsamość zwycięzcy, który aż do końca zawodów skrywał się pod maską i pseudonimem.

W Peru, gdzie książki są drogie i publikowane w bardzo małych nakładach, wydanie debiutanckiej książki jest szczególnie trudne, dlatego młodzi pisarze i pisarki podejmują się wzięcia udziału w literackim wrestlingu.

Jak tłumaczy w rozmowie z Public Radio International jeden z pomysłodawców imprezy, pisarz Christopher Vasquez, nie chodzi jedynie o niecodzienny konkurs literacki, ale o zmianę panującego powszechnie poglądu, że literatura jest nudna. Zdaniem Vasqueza literacki wrestling to także dobry sposób dla młodych ludzi na spędzanie wspólnie wolnego czasu i czytanie. Cele chyba udaje się osiągnąć. Każdego poniedziałku bar La Noche po brzegi wypełniony jest publicznością. Głównie dwudziesto- i trzydziestolatkami, co nie znaczy, że nie trafiają się i starsi czytelnicy-kibice.

literacki wrestling - 2
literacki wrestling - 3
literacki wrestling - 4
literacki wrestling - 5

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy