Literacki Nobel 2013 dla Indii?

6 września 2012


Rajvinder Singh, autor i członek Indyjskiego Instytutu Badań Zaawansowanych, rozpoczął kampanię po nazwą „Od cierpliwości do wytrwałości: Nobel 2013 dla Indii”.

W ramach kampanii Singh przejedzie cały kraj promując literaturę indyjską, gdyż ? jak uważa ? indyjscy pisarze nie spotykają się z takim uznaniem, na jakie zasługują. Gdyby uznanie mierzyć ilością zdobytych Nobli, Indie faktycznie nie miałyby zbyt wiele powodów do chluby. Do tej pory wyróżnienie to trafiło na ręce zaledwie jednego indyjskiego autora, Rabindranatha Tagore?a. Miało to jednak miejsce dokładnie sto lat temu.

„Poprzez coroczne Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, najlepsi pisarze ze wszystkich języków świata są nagradzani za swe wybitne dzieła. Ale od niemal stu lat kompetentni pisarze indyjscy są pomijani” ? powiedział Rajvinder Singh w rozmowie z „The Indian Express”. Winą za obecny stan rzeczy obarcza lokalne organizacje, które powinny promować indyjską literaturę na arenie światowej, a tego nie robią, przez co dorobek indyjskich autorów nie jest szerzej znany.

I chociaż w tym roku bukmacherskie typowania nie dają najmniejszych szans żadnemu indyjskiemu autorowi na zdobycie najbardziej prestiżowej nagrody literackiej, Singh ma zamiar zmienić ten stan rzeczy w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Czyżby rynek księgarski miała zalać fala dobrej indyjskiej literatury, jakiej świat nie czytał?

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy