Listy Roberta Browninga i Elizabeth Barrett dostępne online

16 lutego 2012


Słynna, składająca się z 573 listów, miłosna korespondencja między poetą Robertem Browningiem i poetką Elizabeth Barrett została udostępniona online w oryginalnych, ręcznie pisanych rękopisach.

?Uwielbiam pani wersy z całego serca.? Tak zaczyna się pierwszy z listów – wysłany przez Browninga do Barrett, która później została jego żoną. Blisko sześćset listów oddaje kompletny obraz miłości między obojgiem poetów: od zalotów, przez rozkwitającą miłość, po zakazane małżeństwo. Miłosna korespondencja była dobrze znana badaczom i miłośnikom ich twórczości, ale w oryginalnej, ręcznie pisanej wersji dostępna była jedynie w Wellesley College, gdzie przechowywano ją od 1930 roku.

Projekt cyfryzacji listów to kooperacja między Wellesley College i Uniwersytetem Baylor w Waco, w stanie Texas. Inicjatorzy projektu mają nadzieję, że przybliży on słynną miłość współczesnym studentom, ale i miłośnikom i czytelnikom poezji, czy nawet zwykłym ludziom szukającym poruszających historii.

Strona z listami zawiera pisane ręcznie skany, transkrypcje, a nawet koperty. Oferuje także możliwość powiększenia obrazu, dzięki czemu czytelnicy sami mogą próbować rozszyfrować wyblakłe z upływem czasu słowa.

Barrett była jedną z najznamienitszych brytyjskich poetek epoki wiktoriańskiej. Przewlekle chora poznała sześć lat od siebie młodszego Browninga, kiedy była przed czterdziestką i wciąż pozostawała w stanie panieńskim, za sprawą swojego ojca, który pod groźbą wydziedziczenia zabronił wszystkim swoim dzieciom brać ślub z kimkolwiek.

Poznali się listownie w 1845 roku, kiedy Browning jako pierwszy wysłał do niej list, w którym podzielił się swoim uwielbieniem dla jej poezji. Spotkali się dopiero pięć miesięcy później. Po roku niemal codziennego pisania do siebie, pobrali się w tajemnicy i uciekli z Londynu do Włoch. Ojciec poetki wydziedziczył ją i zerwał z nią wszelki kontakt.

„Poznała kogoś, z kim mogła dzielić niezwykle ważną część swojego życia” – stwierdza Sandra Donaldson, profesor literatury angielskiej z Uniwersytetu Północnej Dakoty.

Jak głębokie było ich uczucie świadczą fragmenty korespondencji, w której zakochani zwracają się bezpośrednio do siebie. W liście datowanym na czerwiec 1846 roku Barrett pisała do Browninga: „Jesteś zbyt doskonały, zbyt wszechogarniająco dobry i czuły – jesteś mi najdroższy i brakuje mi słów, by ci odpowiedzieć.” Browning nie pozostawał jej dłużny w czułych słówkach. W liście z sierpnia tego samego roku pisze do ukochanej: „Niech Bóg cię błogosławi i doda ci sił, moja na wieki najdroższa z najdroższych. Napisz do mnie choćby jeszcze słowo – wesprzyj się na mnie.”

„Jeśli szukacie doskonałego romansu, przeczytajcie listy” – powiedziała w rozmowie z The Huffington Post kuratorka listów, Ruth Rogers.

Niewiele brakowało, a być może te miłosne ?gruchanie na odległość? nigdy nie stałoby się szerzej znane. Barrett, szykując się do wyjazdu z Browningiem do Włoch, rozważała pozostawienie listów, ale jak później przyznała, nie była do tego zdolna. W 1930 roku kolekcja listów została zakupiona przez Wellesley College, który już wtedy znany był ze swoich pokaźnych zbiorów twórczości Barrett. Założyciel uczelni, a prywatnie miłośnik jej twórczości, uznał poetkę za doskonały wzór wykształconej, odważnej i silnej kobiety dla wychowanek szkoły.

Obecnie szkolna biblioteka jest znana ze swoich zbiorów twórczości i pamiątek po obojgu poetach. Posiada w swej kolekcji nawet mahoniowe drzwi do rezydencji Barrettów, przez szparę których Browning podrzucał swoje listy Elizabeth. Drzwi zostały zamknięte przed zwiedzającymi ponad 40 lat temu, bo studenci uczelni wytworzyli zwyczaj wsuwania przez nie swoich własnych listów miłosnych, jako wyraz hołdu dla słynnych kochanków. Dziś szkoła rozważa ponowne udostępnienie drzwi publice.

Korespondencję miłosną Roberta Browninga z Elizabeth Barrett można w całości oglądać i czytać online na stronie http://digitalcollections.baylor.edu/cdm/landingpage/collection/ab-letters.

Poniżej możecie zobaczyć fragment pierwszego listu Roberta Browninga wysłanego do Elizabeth Barrett w styczniu 1845 roku:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy