Listy Austera i Coetzeego zostaną wydane jako książka

27 grudnia 2012


Korespondencja pomiędzy dwójką uznanych pisarzy ? Paulem Austerem i J. M. Coetzeem ? rozprawiającymi na tak różne tematy, jak filozofia, sport i ojcostwo, zostanie opublikowana w formie książki w marcu 2013 roku.

Ponad 250-stronicowa publikacja pod tytułem „Here and Now” (z ang. „Tu i teraz”) to zgodnie z zapowiedzią wydawcy zapis „epistolarnego dialogu pomiędzy dwójką wspaniałych literatów, którzy stali się wielkimi przyjaciółmi”. Chociaż Coetzee i Auster podziwiali nawzajem swoją twórczość od lat, po raz pierwszy spotkali się w lutym 2008 roku. Niedługo potem Coetzee napisał do autora „Trylogii nowojorskiej” list, w którym zasugerował, żeby zaczęli regularną korespondencję.

Pomiędzy 2008 a 2011 rokiem Auster i starszy o siedem lat Coetzee wymieniali się poglądami na temat wspólnych fascynacji sportowych, polityki czy zamiłowania do podróży, podziwiali swoje współmałżonki, zwierzali z codziennych spraw, jak np. nawyki żywieniowe. Chociaż literatura nie zajmuje najważniejszego miejsca w listach, to jednak z oczywistych względów nie mogło również jej zabraknąć. W korespondencji przewijają się dyskusje o Becketcie, Dostojewskim i Derridzie. Coetzee rozważa o upadku amerykańskiej poezji, Auster zaś wspomina o krytykach, którzy naskoczyli na niego za opisanie w ostatniej powieści związku dorosłego mężczyzny z 17-latką. Przy okazji dowiadujemy się, że autor „Sunset Park” nie przepada za nowinkami technologicznymi ? nie używa telefonu komórkowego, a swoje książki pisze na maszynie do pisania.

Czytelników rozczarować może jedynie brak w książce wprowadzenia, które przybliżałoby nieco genezę przyjaźni obydwu wybitnych pisarzy. Nie wiadomo również, dlaczego (jeśli w ogóle) korespondencja zakończyła się w 2011 roku.

Polski wydawca książki nie jest jeszcze znany.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy