Lista nominowanych do Nagrody Bookera 2012

26 lipca 2012


Ogłoszono dwanaście książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Bookera. Na liście przeważają nowi autorzy i małe niezależne wydawnictwa.

Do szerzej rozpoznawalnych autorów można zaliczyć jedynie Hilary Mantel (nominowana powieść „Bring Up The Bodies” to sequel jej poprzedniej książki „W komnatach Wolf Hall”, która zdobyła Nagrodę Bookera w 2009 roku), Willa Selfa oraz Michaela Frayna.

Ku zdziwieniu części czytelników i dziennikarzy jury Man Booker Prize 2012 zupełnie zlekceważyło najpopularniejszych brytyjskich pisarzy, którzy opublikowali w ostatnim czasie premierowe powieści, jak Zadie Smith, Ian McEwan czy Martin Amis. Na liście przeważają książki młodych autorów (w tym czterech debiutantów) i małe niezależne wydawnictwa.

Pełna lista dwunastu kandydatów przedstawia się następująco:
Nicola Barker „The Yips”
Ned Beauman „The Teleportation Accident”
Andre Brink „Philida”
Tan Twan Eng „The Garden of Evening Mists”
Michael Frayn „Skios”
Rachel Joyce „The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry”
Deborah Levy „Swimming Home”
Hilary Mantel „Bring Up The Bodies”
Alison Moore „The Lighthouse”
Will Self „Umbrella”
Jeet Thayil „Narcopolis”
Sam Thompson „Communion Town”

Książki wybrano spośród 145 tytułów. Finałowa szóstka ogłoszona zostanie 11 września, zwycięzca – 16 października.

Man Booker Prize (Nagroda Bookera) to najważniejsza nagroda literacka w Wielkiej Brytanii. Przyznawana od 1969 roku za najlepszą powieść roku wydaną w języku angielskim. Wśród dotychczasowych nagrodzonych znaleźli się m.in. Salman Rushdie, William Golding, Graham Swift, J.M. Coetzee, Kingsley Amis i Margaret Atwood. W zeszłym roku laur otrzymał Julian Barnes za „Poczucie kresu”.

Na zdjęciu załączonym do newsa tegoroczne jury Nagrody Bookera w składzie: Bharat Tandon, Dinah Birch, Sir Peter Stothard, Amanda Foreman i Dan Stevens.

fot. jury: Charlie Hopkinson
fot. nominowanych książek: mat. prasowe Man Booker Prize

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy