List Jacka Kerouaca do matki, opisujący początki podróży uwiecznionej w powieści „W drodze”, wystawiony na sprzedaż

26 września 2018


Na sprzedaż został wystawiony list Jacka Kerouaca do matki. Autor „W drodze”, na 10 lat przed wydaniem swej słynnej powieści, opisuje rodzicielce jeden z pierwszych etapów podróży i prosi o pieniądze.

Podczas swojej pierwszej podróży na Zachód Jack Kerouac, jeden z najbardziej znanych pisarzy spod znaku Beat Generation, przebywał w Denver. Później w swej kultowej powieści „W drodze” wspomniał ten czas w następujący sposób: „Nie miałem pieniędzy. Wysłałem lotniczy do ciotki z prośbą o pięćdziesiąt dolarów, przyrzekając, że po raz ostatni proszę ją o pieniądze; odtąd juz? tylko będzie dostawać pieniądze ode mnie, jak tylko zaciągnę się na statek”. Prośba w rzeczywistości była kierowana nie do ciotki, lecz do matki pisarza, Gabrielle. 29 lipca 1947 roku napisał do niej list, zaczynający się od słów „Droga Mamo”, w którym wyjaśnił, dlaczego potrzebuje wsparcia finansowego (tak naprawdę chodziło o dwadzieścia pięć dolarów).

Pieniądze miały Kerouacowi pomóc w dostaniu się z Denver do Kalifornii. „Podróżowanie autostopem przez pustynię i góry jest niemożliwe” ? tłumaczy pisarz. O samym pobycie w Denver, które było rodzinnym miastem Neala Cassady?ego (pierwowzór Deana Moriarty’ego z „W drodze” urodził się w Salt Lake City, ale dzieciństwo spędził w Denver), pisał tak: „zatrzymałem się w eleganckim apartamencie z prysznicem i jedzeniem, i wszystkim. Ale chcę ruszać dalej, by móc zarobić dużo pieniędzy, pływając na Pacyfiku, i wrócić do domu jesienią, i skończyć książkę”. Wspomina także o swoich przygodach, które potem dokładniej opisze w powieści „W drodze”: „Miałem około 10 dziewczyn; poszedłem w góry; zobaczyłem operę; zjadłem ogromny posiłek, stek z dziczyzny”. Może właśnie z tego powodu musiał przyznać: „Nie mam ani centa”.

List pokazuje dużą wrażliwość pisarza: „O rany, nawet sobie nie wyobrażasz, jak bardzo tęsknię za Tobą, domem i pisaniem w moim pokoju. Ale wrócę za parę miesięcy i zaoszczędzimy trochę pieniędzy”. Do listu Kerouac dołącza instrukcję na temat tego, jak wysłać pieniądze za pomocą Western Union na Brooklynie w pobliżu miejsca, gdzie matka pracowała.

List można nabyć za 22 500 dolarów na stronie internetowej Abebooks, wystawiony tam przez Whitmore Rare Books z Pasadeny. Zdaniem sprzedawcy list podważa pogląd, że podróż Kerouaca była bezcelowa. „Podążając na Zachód, planuje szczegółowo wydatki i transport, pisze matce o konieczności operatywności, jeśli chce osiągnąć swoje cele”.

[aw]
fot. University of Massachusetts Lowell, Whitmore Rare Books
Fragment „W drodze” Jacka Kerouaca w tłum. Anny Kołyszko.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy