List Jacka Kerouaca do matki, opisujący początki podróży uwiecznionej w powieści „W drodze”, wystawiony na sprzedaż
Na sprzedaż został wystawiony list Jacka Kerouaca do matki. Autor „W drodze”, na 10 lat przed wydaniem swej słynnej powieści, opisuje rodzicielce jeden z pierwszych etapów podróży i prosi o pieniądze.
Podczas swojej pierwszej podróży na Zachód Jack Kerouac, jeden z najbardziej znanych pisarzy spod znaku Beat Generation, przebywał w Denver. Później w swej kultowej powieści „W drodze” wspomniał ten czas w następujący sposób: „Nie miałem pieniędzy. Wysłałem lotniczy do ciotki z prośbą o pięćdziesiąt dolarów, przyrzekając, że po raz ostatni proszę ją o pieniądze; odtąd juz? tylko będzie dostawać pieniądze ode mnie, jak tylko zaciągnę się na statek”. Prośba w rzeczywistości była kierowana nie do ciotki, lecz do matki pisarza, Gabrielle. 29 lipca 1947 roku napisał do niej list, zaczynający się od słów „Droga Mamo”, w którym wyjaśnił, dlaczego potrzebuje wsparcia finansowego (tak naprawdę chodziło o dwadzieścia pięć dolarów).
Pieniądze miały Kerouacowi pomóc w dostaniu się z Denver do Kalifornii. „Podróżowanie autostopem przez pustynię i góry jest niemożliwe” ? tłumaczy pisarz. O samym pobycie w Denver, które było rodzinnym miastem Neala Cassady?ego (pierwowzór Deana Moriarty’ego z „W drodze” urodził się w Salt Lake City, ale dzieciństwo spędził w Denver), pisał tak: „zatrzymałem się w eleganckim apartamencie z prysznicem i jedzeniem, i wszystkim. Ale chcę ruszać dalej, by móc zarobić dużo pieniędzy, pływając na Pacyfiku, i wrócić do domu jesienią, i skończyć książkę”. Wspomina także o swoich przygodach, które potem dokładniej opisze w powieści „W drodze”: „Miałem około 10 dziewczyn; poszedłem w góry; zobaczyłem operę; zjadłem ogromny posiłek, stek z dziczyzny”. Może właśnie z tego powodu musiał przyznać: „Nie mam ani centa”.
List pokazuje dużą wrażliwość pisarza: „O rany, nawet sobie nie wyobrażasz, jak bardzo tęsknię za Tobą, domem i pisaniem w moim pokoju. Ale wrócę za parę miesięcy i zaoszczędzimy trochę pieniędzy”. Do listu Kerouac dołącza instrukcję na temat tego, jak wysłać pieniądze za pomocą Western Union na Brooklynie w pobliżu miejsca, gdzie matka pracowała.
List można nabyć za 22 500 dolarów na stronie internetowej Abebooks, wystawiony tam przez Whitmore Rare Books z Pasadeny. Zdaniem sprzedawcy list podważa pogląd, że podróż Kerouaca była bezcelowa. „Podążając na Zachód, planuje szczegółowo wydatki i transport, pisze matce o konieczności operatywności, jeśli chce osiągnąć swoje cele”.
[aw]
fot. University of Massachusetts Lowell, Whitmore Rare Books
Fragment „W drodze” Jacka Kerouaca w tłum. Anny Kołyszko.
Kategoria: newsy