Legendarny szpieg George Smiley powraca. Kontynuatorem cyklu jest syn Johna le Carrégo

14 sierpnia 2024

22 października swoją premierę w Wielkiej Brytanii i USA będzie mieć „Karla’s Choice”, powieść wypełniająca lukę w biografii George’a Smileya, agenta brytyjskiego wywiadu wykreowanego przez Johna le Carrégo. Cykl zmarłego pod koniec 2020 roku pisarza kontynuuje jego syn, Nick Cornwell publikujący pod pseudonimem Nick Harkaway.

Oryginalna seria o Smileyu powstawała w latach 1961-2017, a tytuły takie jak „Z przejmującego zimna”, „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg”, „Jego uczniowska mość” czy „Ludzie Smileya” stały się niekwestionowaną klasyką powieści szpiegowskiej. Łącznie książki z tego cyklu, rozgrywającego się w czasach zimnej wojny, rozeszły się w ponad 30-milionowym nakładzie i doczekały licznych ekranizacji kinowych. W tych ostatnich w rolę powściągliwego i uprzejmego bohatera (swoistej antytezy Jamesa Bonda) wcielali się m.in. James Mason, Alec Guinness, Denholm Elliott i Gary Oldman.

Wydawało się, że Smiley odejdzie do historii wraz ze śmiercią swojego pomysłodawcy. Dzieło sławnego ojca postanowił jednak kontynuować jego syn Nick, również pisarz, dla którego powieść „Karla’s Choice” stała się pierwszą okazją do zmierzenia się z innym gatunkiem. Wcześniej bowiem Brytyjczyk dał się poznać jako autor powieści fantastyczno-naukowych (m.in. „Angelmaker”, „Gnomon”).

„Smiley jest związany z moim życiem” – przekonuje Nick. „’Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg’ powstał dwa lata po moich narodzinach, dorastałem wraz z ewolucją Cyrku (tak Smiley i jego podkomendni nazywają słynną służbę MI6 – przyp. red.), więc jest to dla mnie głęboko osobista podróż. A zarazem podróż, która powinna wydać się właściwa czytelnikom le Carrégo. Wygląda na to, że potrzebujemy z powrotem opowieści o Smileyu, ponieważ stawiają one pytania, które mają teraz fundamentalne znaczenie: Jakiego rodzaju współczucie jesteśmy winni innym ludziom i w jakim stopniu to współczucie staje się ważniejsze od narodu, prawa czy obowiązku?” – dodaje syn le Carrégo.

Akcja „Karla’s Choice” rozpoczyna się w roku 1963 i dotyczy wydarzeń, które rozegrały się pomiędzy zakończeniem „Z przejmującego zimna” a początkiem „Druciarza, krawca, żołnierza, szpiega”. Wielbicieli serii musi zaintrygować wiadomość o tym, że książka przybliżyć ma biografię wielkiej rywalki Smileya, radzieckiej agentki Karli. „Panuje przekonanie, że zimna wojna stanowi bardzo ekscytujące tło dla historii szpiegowskiej, ale pozbawiona jest już odniesień do obecnych czasów” – mówi Nick. „Tymczasem był to okres formatywny dla sytuacji, w jakiej się znajdujemy: mamy wojnę za progiem i powinniśmy być tego świadomi”.

Pisarz nie ukrywa też, że czuje ciężar spuścizny ojca: „Napisałem książkę osadzoną w uniwersum ojca 3,5 roku po jego śmierci. W zaskakujących zakątkach tej historii można znaleźć jego samego i moją matkę – w cieniach i odbiciach. Jest w niej zawarta cała moja tęsknota za nim. Nie powinienem wypuszczać jej w świat bez powiedzenia tego”.

Wydawcą „Karla’s Choice” jest Viking, imprint wydawnictwa Penguin Random House. Książka ma mieć premierę w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie 22 października 2024 roku, a w dalszej kolejności ukażą się licencje międzynarodowe.

[sr]
fot. TheVerke, archiwum Nicka Harkawaya

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy