Legalna Kultura wspiera niesieciowe księgarnie! Rusza projekt Księgarnia Marzeń

28 września 2017


Legalna Kultura chce zachęcić ludzi do odwiedzania niezależnych księgarń. W kampanii wezmą udział znani aktorzy, którzy spotkają się z czytelnikami w niewielkich książnicach i wspólnie spędzą czas na lekturze książki.

Sytuacja małych i niesieciowych księgarń jest dziś w Polsce dramatyczna. Według najnowszych danych Ogólnopolskiej Bazy Księgarń co roku z mapy kraju ginie nawet kilkadziesiąt takich miejsc – na 1836 księgarń dostępnych w OBK tylko 12 działa w gminach wiejskich lub na wsiach. „Księgarnia jest furtką do nowego pięknego świata, czyli świata książek. Niestety z każdym rokiem tych furtek ubywa” ? mówi Danuta Stenka, która zainauguruje projekt Legalnej Kultury.

Księgarnia Marzeń w pierwszej, pilotażowej edycji odwiedzi m.in. Włocławek, Płock i Otwock. W każdej księgarni odbędą się dwa spotkania – na pierwszym aktorka lub aktor przeczyta fragmenty wybranej przez czytelników powieści. Przez kilka tygodni czytelnicy indywidualnie będą kontynuować lekturę, która kończy się na drugim spotkaniu z aktorem. Spotkania w niezależnych księgarniach mają zachęcić czytelników do ich regularnego odwiedzania. Księgarnia Marzeń wspiera niewielkie książnice, które nie tylko zajmują się sprzedażą, ale są także miejscem spotkań ludzi, dla których literatura jest ważną częścią życia i inspiracją do rozwoju. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Pierwsze czytanie odbędzie się 2 października we Włocławku. W księgarni „Gdańscy” Danuta Stenka przeczyta fragmenty powieści „Saszeńka” Simona Montefiorego – niezwykłej historii o krótkim romansie, który zmienił życie kilku pokoleń.

Danuta Stenka to aktorka znana z filmów, seriali, spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych. Uznana za jedną z najpiękniejszych i najzdolniejszych aktorek w Polsce, otrzymała wiele nagród za role filmowe i teatralne. Występowała w filmach Andrzeja Wajdy, zasłynęła z roli George Sand w filmie „Chopin. Pragnienie miłości” oraz Judyty w komedii romantycznej „Nigdy w życiu!”. Dużą popularność zyskała dzięki rolom w produkcjach serialowych: „Boża Podszewka”, „Ekstradycja III”, „Zaginiona” czy „Lekarze”. Obecnie związana z Teatrem Narodowym w Warszawie, grała u najwybitniejszych reżyserów teatralnych ? Izabelli Cywińskiej, Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego. Jest ambasadorką kampanii społecznej Legalna Kultura.

fot. Legalna Kultura

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy