Lee Child wyznaje: palę trawkę pięć razy w tygodniu, od 44 lat

11 września 2013

Lee Child pali marihuanę
Zwolennicy legalizacji marihuany na całym świecie znaleźli nowego sprzymierzeńca. Jest nim autor thrillerów Lee Child, twórca popularnego cyklu powieści o Jacku Reacherze.

W wywiadzie udzielonym „Daily News” Child przyznał, że jego pisarstwo jest nadal ostre jak brzytwa, ponieważ pracuje pod wpływem marihuany: „Palę trawkę przez 44 lata, pięć wieczorów w tygodniu i jestem przykładem, że nie wyrządza to wielu szkód” – powiedział. „Na szybkim wybieraniu w telefonie mam w Nowym Jorku faceta, który przychodzi do mnie z olbrzymim asortymentem marihuany. Palę ją w lufce, ponieważ nigdy nie byłem dobry w robieniu własnych dżointów.”

Jak autor twierdzi, trawka jest „elementem jego diety”. „Miałem 14 lat, kiedy zapaliłem swojego pierwszego dżointa. Wtedy też pierwszy raz uprawiałem seks. Potem uprawiałem seks po raz drugi. Z siostrą pierwszej dziewczyny” – wyznaje Child.

O tym, jak istotną cześć diety pisarza stanowi marihuana, mogą przekonać się ci, którzy odwiedzili jego mieszkanie w Nowym Jorku. Chociaż Child sprzedał 70 milionów książek i posiada wakacyjne nieruchomości we Francji i Wielkiej Brytanii, to jednak większość czasu spędza samotnie w 100-metrowym, minimalistycznie urządzonym apartamencie na Manhattanie (jego żona mieszka prawie 5000 kilometrów od niego i widują się kilka razy w roku). Child wiedzie w Nowym Jorku spartańskie życie. Szafki w kuchni ma ponoć puste: żadnego jedzenia, żadnych przyrządów do gotowania, ponieważ żyje głównie na kawie i marihuanie. „Nie interesuję się jedzeniem” – powiedział. „Oczywiście muszę jeść, ale lepiej mi się pracuje, gdy jestem głodny.”

To nie pierwszy raz, kiedy pisarz mówi o swoim zamiłowaniu do marihuany. Już w 2011 roku w wywiadzie dla „Mirror” wspomniał: „Ludzie pytają mnie, czy marihuana powinna być legalna, a ja im odpowiadam, że nie, że powinna być obowiązkowa.”

Po sukcesie, jaki odniosły pierwsze powieści o Jacku Reacherze, Child, rodowity Brytyjczyk, przeniósł się do USA. Tam, na całe jego szczęście, palenie marihuany nie jest uważane za poważne przestępstwo – złamanie przepisów w tym względzie wiąże się zwykle z grzywną w wysokości około 100 dolarów, aresztowania są bardzo rzadkie. Możemy więc być spokojni, że autor napisze jeszcze niejedną nową powieść. Najnowszy, 18. tom cyklu o Jacku Reacherze pt. „Nigdy nie wracaj” ukazał się w Stanach 28 sierpnia. W Polsce książka pojawi się księgarniach w 2014 roku nakładem wydawnictwa Albatros.

Na zdjęciu załączonym do newsa Lee Child podpisuje egzemplarz angielskiego wydania „Nigdy nie wracaj”, siedząc przy biurku w swoim mieszkaniu.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy