Lawrence Ferlinghetti zapowiada na 100. urodziny nową, eksperymentalną powieść!

7 czerwca 2018


99-letni Lawrence Ferlinghetti, legendarny poeta, księgarz i wydawca z San Francisco, jeden z ostatnich żyjących przedstawicieli pokolenia Beat Generation, zapowiedział wydanie nowej powieści. Książka ma trafić do sprzedaży w marcu przyszłego roku, co zbiegnie się z setnymi urodzinami autora.

„Lekarz musi odejść na emeryturę, ponieważ mogą mu zacząć drżeć ręce i nie będzie w stanie przeprowadzić operacji. (…) Natomiast artyści przeciwnie, im starsi, tym lepsi” – zauważył w udzielonym nam niedawno wywiadzie kataloński pisarz Jordi Sierra i Fabra. Zdaje się, że Lawrence Ferlinghetti mógłby stanowić przykład na potwierdzenie tej tezy. Autor, choć dobiega setki, wciąż jest aktywny zawodowo, nadal pisze wiersze, a co więcej – przygotowuje się do wydania w przyszłym roku nowej książki.

„Powiedzmy, że to będzie powieść eksperymentalna” – skomentował Ferlinghetti w rozmowie z „New York Timesem”. Dzieło nosi tytuł „Little Boy” i napisane jest niekontrolowanym strumieniem świadomości, który łączy w sobie elementy autobiografii, krytyki literackiej, poezji i filozofii.

Niekonwencjonalny styl i struktura powieści sprawiły, że początkowo trudno było znaleźć dla niej wydawcę, choć zainteresowanie wyraziło wstępnie sześciu redaktorów. Ferlinghettiego jednak reprezentował równie legendarny agent literacki, 97-letni Sterling Lord, który przed laty doprowadził do publikacji „W drodze” Jacka Kerouaca. „Little Boy” trafiło na biurko wiceprezesa oficyny Doubleday, który szybko złożył ofertę. Powieść ukaże się w marcu 2019 roku, kiedy Ferlinghetti będzie obchodził setne urodziny.

Choć obaj panowie dobiegają setki, wciąż są bardzo zajęci zawodowo. Ferlinghetti pisze i publikuje nowe książki, a Lord niemal codziennie przychodzi do swojego biura, gdzie przy pomocy powiększalnika czyta nadesłane manuskrypty. Wtóruje im nieco starszy od nich Herman Wouk, który w maju skończył 103 lata i nadal pracuje nad nowymi powieściami.

Na zdjęciu poniżej: Lawrence Ferlinghetti przy komputerze w swoim mieszkaniu w San Francisco.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy