Lawrence Ferlinghetti, poeta i wydawca związany z bitnikami, skończył 100 lat!

26 marca 2019


W niedzielę 24 marca 2019 roku Lawrence Ferlinghetti, słynny poeta związany z ruchem bitników, malarz, aktywista, założyciel księgarni i wydawnictwa City Lights w San Francisco, skończył 100 lat.

Z tej okazji w San Francisco (i nie tylko) przez cały miesiąc odbywa się wiele wydarzeń mających na celu uczcić urodziny pisarza. Miasto proklamowało 24 marca Dniem Lawrence’a Ferlinghettiego, poeci zbierają się, by czytać wiersze solenizanta, galerie wystawiają jego obrazy, organizuje się pokazy filmów dokumentalnych, wystawy fotografii, a burmistrz San Francisco przewodniczył uroczystemu zasadzeniu drzewa oliwnego na cześć pisarza.

Sam Ferlinghetti niestety nie może w tych wydarzeniach brać udziału. W ostatnich kilku latach stan jego zdrowia znacznie się pogorszył. Jest słaby i prawie zupełnie stracił wzrok. Większość czasu spędza w łóżku, a w prowadzeniu korespondencji e-mailowej i rozmów telefonicznych pomaga mu asystent Mauro Aprile Zanetti. Znalazł jednak tyle sił, żeby podejść do okna i pomachać do zebranych pod domem ludzi, którzy odśpiewali mu „Happy Birthday to You”.

Choć ciało Ferlinghettiego zawodzi, jego umysł wciąż doskonale pracuje. Stąd kilka dni przed setnymi urodzinami odbyła się premiera jego najnowszej, eksperymentalnej powieści „Little Boy”. W znalezieniu wydawcy Ferlinghettiego reprezentował legendarny agent literacki, obecnie 98-letni Sterling Lord, który przed laty doprowadził do publikacji „W drodze” Kerouaca. Powstająca przez kilka lat książka łączy osobiste wspomnienia, komentarze społeczne i analizy kulturowe w niemożliwe do sklasyfikowania dzieło, z którego – zdaniem krytyka literackiego Rona Charlesa – James Joyce byłby dumny.

[am]
fot. Mauro Aprile Zanetti
źródło: City Lights, The Guardian, Penguin Random House, New York Times

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy