banner ad

Kupujesz w Estonii alkohol? Wspierasz literaturę

26 sierpnia 2013

Estonia i alkohol
Niewielka Estonia znalazła sposób na wspieranie krajowej literatury. Część pieniędzy ze sprzedaży alkoholu trafia do funduszy wspierających publikowanie książek w języku estońskim.

Chociaż na świecie żyje niewiele ponad milion Estończyków, mogą oni pochwalić się prężnie działającą sceną literacką. Wśród przyczyn, które mają na to niebagatelny wpływ, serwis „IceNews” wymienia alkohol. Wprowadzone w 1994 roku prawo stanowi, że 6 procent z całościowych wpływów, jakie w formie podatków spływają do kasy państwa z alkoholu, tytoniu i hazardu, jest przeznaczane na wspieranie krajowej literatury. Z tych trzech wymienionych źródeł napojom wyskokowym należy przypisać największe zasługi, gdyż z uwagi na niskie ceny częstymi gośćmi w estońskich sklepach monopolowych są turyści z Zatoki Fińskiej. Jak wynika z danych zebranych przez Fińską Federacją Handlową, aż 84 procent mieszkańców Finlandii, którzy w zeszłym roku odwiedzili Estonię, nabyło przy tej okazji alkohol – łącznie 28,5 miliona litrów.

Zyski ze sprzedaży alkoholu przyczyniły się do wydania w 2012 roku około 4000 estońskich publikacji. Swoistym paradoksem jest więc fakt, że biorąc pod uwagę różnice w populacji, w Finlandii wydano w tym samym okresie znacznie mniej nowych książek niż w Estonii.

fot. IBT Media/Creative Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy