Kubańczycy wraz z Amerykanami odrestaurują dom Ernesta Hemingwaya

29 czerwca 2015

remont-domu-hemingwaya
Amerykańska fundacja podpisała umowę z rządem kubańskim w sprawie odrestaurowania Finca Vigia, czyli domu Ernesta Hemingwaya znajdującego się niedaleko Hawany. Wkrótce Amerykanie mają wysłać na Kubę pierwszy transport potrzebnych materiałów budowlanych.

„To jest historyczne wydarzenie. Od 1950 roku nie wybudowaliśmy tutaj nic z amerykańskich materiałów” ? powiedziała Mary Jo Adams, dyrektor wykonawczy Finca Vigia Foundation z Bostonu. Fundacja otrzymała zgodę obu rządów na dostarczenie na Kubę materiałów o łącznej wartości 860 tysięcy dolarów. Jest to jedna z konsekwencji politycznych decyzji prezydenta Baracka Obamy (zniesienie embarga), które polepszają stosunki między obydwoma krajami.

Pomimo napięć wciąż obecnych w stosunkach amerykańsko-kubańskich, istnieją obszary, na których USA i Kuba mogą współpracować. Według Adams jednym z takich obszarów jest Hemingway i jego miłość do Kuby. Na wyspie pisarz mieszkał przez ostatnie 22 lata swego życia. Tam pisał, pił i łowił ryby, tam odwiedzali go inni pisarze, dyplomaci, gwiazdy Hollywood. Kubę opuścił w 1961 roku po tym, jak Stany Zjednoczone zerwały stosunki dyplomatyczne z rządem Fidela Castro. W tym samym roku Hemingway popełnił samobójstwo.

Z powodu embarga i niemożności współpracy amerykańsko-kubańskiej dom, który przekształcono w muzeum, niszczał coraz bardziej, do czego przyczynił się też klimat panujący na Kubie. Teraz na szczęście wszystko się zmieni. Przy domu ma powstać archiwum Hemingwaya. Znajdą się tam kopie dokumentów zgromadzonych w Bibliotece i Muzeum Johna F. Kenedy?ego w Bostonie oraz liczne oryginały, które po remoncie domu będą w nim przechowywane ze wszystkimi środkami ostrożności należnymi tego typu cennym eksponatom. Oczywiście powrócą też rzeczy wywiezione przez wdowę po pisarzu, Mary Hemingway.

[aw]
źródło: CNN
fot. James Finister

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy