Które książki Polacy najchętniej kupowali w ubiegłym roku? Ogłoszono nominacje do Bestsellerów Empiku 2020

13 stycznia 2021

Empik ogłosił nominowanych do corocznego plebiscytu Bestsellery Empiku. Nominowani i laureaci wskazywani są na podstawie danych sprzedażowych pochodzących z salonów i sklepu internetowego sieci, dlatego daje to pojęcie o ubiegłorocznych gustach czytelniczych Polaków. Które tytuły kupowaliśmy najchętniej?

Od ponad 20 lat Empik nagradza ulubionych twórców polskiej publiczności na podstawie transakcji swoich klientów. Przez cały rok miliony odbiorców, sięgając po nowe tytuły książek i audiobooków, oddają głosy w największym plebiscycie kulturalnym w kraju. Nominacje do Bestsellerów Empiku otrzymują tytuły i twórcy, którzy w 2020 roku wzbudzali największą ciekawość. Nas szczególnie interesują kategorie literackie.

Miniony rok w literaturze dostarczył kilku niespodzianek. Pierwsza powieść stand-upera Rafała Paczesia znalazła się w zestawieniu najchętniej kupowanych książek jeszcze w przedsprzedaży. Powrót w wielkim stylu zaliczyła m.in. Katarzyna Nosowska, która ma szansę na otrzymanie kolejnej statuetki. Widoczna jest kontynuacja efektu noblowskiego w Polsce, ogłoszonego Wydarzeniem Roku podczas ubiegłorocznej gali. Wśród pięciu najchętniej kupowanych tytułów literatury pięknej w 2020 roku znalazł się zbiór esejów Olgi Tokarczuk – pierwsza książka pisarki wydana po otrzymaniu Nagrody Nobla. Szansę na tytuł Bestsellera mają także Magda Knedler za „Położną z Auschwitz” i Heather Morris za „Podróż Cilki”.

Polacy po raz kolejny udowodnili szczególne przywiązanie do literatury kryminalnej. W kategorii „kryminał/sensacja/thriller” o statuetkę walczą laureaci Bestsellerów Empiku, których fanom gatunków z pewnością nie trzeba przedstawiać. Wśród nominowanych znalazł się Zygmunt Miłoszewski z „Kwestią ceny”. Rywalizuje on z B.A. Paris, Remigiuszem Mrozem, Camillą Läckberg, a także z Harlanem Cobenem. Najnowsza powieść amerykańskiego autora, „Chłopiec z lasu”, uzyskała nominację pomimo premiery dopiero w połowie listopada.

Zaskakuje nieco kategoria „literatura obyczajowa”. Obok „Tajemnic hoteli Dubaju” Marcina Margielewskiego, komedii romantycznej „To tylko przyjaciel” Abby Jimenez i szóstego tomu cyklu „Siedem sióstr” Lucindy Rile znalazł się w niej również prequel „Igrzysk śmierci” – „Ballada ptaków i węży” Suzanne Collins – który raczej za literaturę obyczajową nie uchodzi. Listę nominowanych uzupełnia twórca „Pokolenia Ikea”, Piotr C. ze swoją nową powieścią „Gwiazdor”.

Wśród tytułów dla dzieci najchętniej wybierane były kontynuacje popularnych serii wydawniczych, m.in. 14. tom „Dziennika cwaniaczka” Jeffa Kinneya, nowe przygody Skarpetek autorstwa Justyny Bednarek czy kolejna część serii o Smoczej Straży Brandona Mulla. W końcówce roku do grona nominowanych w tej kategorii dołączyła J.K. Rowling z książką „Ikabog”. Również Bella Swift, autorka „Mopsika, który chciał został jednorożcem” może okazać się kolejną wielką gwiazdą literatury dziecięcej.

2020 był zdecydowanie rokiem audiobooków. Znaczący wzrost popularności tej cyfrowej formy literatury sprawił, że obok udźwiękowionych wersji książek, wśród nominowanych w tym roku znajdziemy także seriale i superprodukcje audio bazujące na oryginalnych treściach, jak „Fucking Bornholm” – serial audio Empik Go według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak. Popularność tytułu w aplikacji sprawiła, że produkcja zostanie przeniesiona na duży ekran.

W tym roku po raz drugi wręczone zostaną także Odkrycia Empiku – nagrody przyznawane najbardziej obiecującym autorom przez jury złożone z uznanych artystów i ekspertów. „Nagroda Odkrycie Empiku promuje i wskazuje szerszej publiczności młodych i zdolnych o wyjątkowym potencjale twórczym, których karierę warto śledzić. Doceniamy tych, którzy w odważny i oryginalny sposób realizują swoje artystyczne wizje, wyznaczając możliwe kierunki rozwoju w polskiej kulturze” – mówi Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Grupy Empik.

Nominowanych w kategorii „literatura” wskazali Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Natalia Szostak oraz eksperci Empiku Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz. Docenili pięcioro autorów błyskotliwie opisujących i przetwarzających otaczający nas świat: Magdę Działoszyńską-Kossow (za książkę „San Francisco. Dziki brzeg wolności”), Igora Jarka (za zbiór opowiadań „Halny”), Agnieszkę Jelonek (za powieść „Koniec świata, umyj okna”), Aleksandrę Lipczak (za książkę „Lajla znaczy noc”) i Mirę Marcinów (za prozatorski debiut „Bezmatek”).

Do kogo powędrują tegoroczne statuetki? Rozstrzygnięcie plebiscytu Bestsellery Empiku 2020 odbędzie się 9 lutego 2021 roku podczas uroczystej gali. Widowisko muzyczne przygotowane zostało w futurystycznej oprawie. Transmisja rozpocznie się na antenie TVN o godzinie 20:15. Z kolei już o 19:45 wystartuje studio galowe na profilu Empiku na Facebooku i na stronie Empik.com.

Poniżej prezentujemy pełną lista nominowanych w książkowych kategoriach Bestsellerów Empiku 2020 (kolejność alfabetyczna wg tytułów):

Literatura piękna

  • Olga Tokarczuk „Czuły narrator”, Wydawnictwo Literackie
  • Rafał Pacześ „Grube wióry”, Agora
  • Heather Morris „Podróż Cilki”, Wydawnictwo Marginesy
  • Magda Knedler „Położna z Auschwitz”, Mando
  • Katarzyna Nosowska „Powrót z Bambuko”, Wielka Litera

Kryminał/sensacja/thriller

  • Harlan Coben „Chłopiec z lasu”, Wydawnictwo Albatros
  • B.A. Paris „Dylemat”, Wydawnictwo Albatros
  • Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów”, Wydawnictwo Filia
  • Zygmunt Miłoszewski „Kwestia ceny”, Wydawnictwo W.A.B.
  • Camilla Läckberg „Srebrne skrzydła”, Wydawnictwo Czarna Owca

Literatura obyczajowa

  • Suzanne Collins „Ballada ptaków i węży”, Media Rodzina
  • Piotr C. „Gwiazdor”, Novae Res
  • Lucinda Riley „Siedem sióstr: Siostra Słońca”, Wydawnictwo Albatros
  • Marcin Margielewski „Tajemnice hoteli Dubaju”, Prószyński i S-ka
  • Abby Jimenez „To tylko przyjaciel”, Wydawnictwo Muza S.A.

Literatura dla dzieci

  • J.K. Rowling „Ikabog”, Media Rodzina
  • Bella Swift „Mopsik, który chciał zostać jednorożcem”, Wydawnictwo Wilga
  • Brandon Mull „Pan Widmowej Wyspy. Smocza Straż. Tom 3”, Wydawnictwo Wilga
  • Jeff Kinney „Dziennik cwaniaczka tom 14: Totalna demolka”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Justyna Bednarek „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!”, Poradnia K

Audiobook

  • „Fucking Bornholm”, oryginalny serial Empik Go według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak; w rolach głównych: Michał Czernecki, Olga Kalicka, Leszek Lichota i Magdalena Różczka
  • „Kroniki koronawirusowe”, Malcolm XD, oryginalny serial audio; czyta Józef Pawłowski
  • „Kwestia ceny”, Zygmunt Miłoszewski, produkcja oryginalna; w rolach głównych: Filip Kosior, Arkadiusz Jakubik, Aleksandra Popławska, Rafał Zawierucha
  • „Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości”, Piotr Mieśnik, Magda Mieśnik; czyta Marta Markowicz
  • „Wyrwa. Historia Ułana”, produkcja oryginalna według scenariusza Wojciecha Chmielarza; w rolach głównych: Nikodem Rozbicki, Adam Woronowicz, Katarzyna Warnke, Jacek Beler

Lista nominowanych do nagrody Odkrycia Empiku 2020 w kategorii „literatura (kolejność alfabetyczna wg nazwisk twórców):

  • Magda Działoszyńska-Kossow „San Francisco. Dziki brzeg wolności”, Czarne
  • Igor Jarek „Halny”, Nisza
  • Agnieszka Jelonek „Koniec świata, umyj okna”, Cyranka
  • Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc”, Karakter
  • Mira Marcinów „Bezmatek”, Czarne

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy