Kto zdobędzie literacką Nagrodę Nobla 2024? Oglądaj z nami na żywo ogłoszenie werdyktu

9 października 2024

W czwartek, 10 października, o godz. 13:00 dowiemy się, kto zdobędzie Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2024 rok. Ogłoszenie nazwiska laureata lub laureatki tradycyjnie odbędzie się w budynku dawnej Giełdy Papierów Wartościowych (Börshuset) w Sztokholmie. Transmisję z tego wydarzenia możecie obejrzeć poniżej razem z nami.

„Zwycięzca musi być kimś, kto pisze doskonałą literaturę, kimś, w przypadku kogo czujesz podczas lektury, że ma jakiś rodzaj mocy, kto we wszystkich swoich książkach się rozwinął. Ale świat jest pełen bardzo dobrych, znakomitych pisarzy i potrzeba czegoś więcej, aby zostać laureatem” – tłumaczy Ellen Mattson, członkini Akademii Szwedzkiej i Komitetu Noblowskiego przyznającego nagrodę.

„Bardzo trudno jest wyjaśnić, co to jest. Myślę, że to coś, z czym trzeba się urodzić. Romantycy nazwaliby to boską iskrą. Dla mnie to głos, który słyszę w pisarstwie, który znajduję w twórczości tego konkretnego pisarza i nigdzie indziej. Bardzo trudno wyjaśnić, co to jest, ale zawsze wiem, kiedy to znajduję. To coś, z czym się rodzisz. Talent, który dodaje dodatkowy wymiar twórczości tego konkretnego pisarza” – dodaje.

Mattson podkreśla, że potrzeba sporo czasu, aby zostać dobrym pisarzem, a osiągnięcie doskonałości to proces, który trwa niejednokrotnie całe życie. Z tego też względu wprawdzie nie ma ograniczenia wiekowego, to jednak większość laureatów literackiego Nobla nie jest młoda. Wybierając zdobywcę nagrody, Akademia Szwedzka nie bierze pod uwagę czynników pozaliterackich. „Nigdy nie patrzymy na życie osobiste danej osoby. To jest całkowicie nieistotne. Zawsze szukamy po prostu doskonałej literatury. Zasługi literackie. To jedyna rzecz, która się liczy” – podkreśla Mattson.

Typowania bukmacherów

Tuż przed ogłoszeniem nazwiska laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury firmy bukmacherskie przyjmują zakłady, tworząc nieoficjalne listy potencjalnych faworytów. Na czele tych zestawień przewijają się w tym roku dwa nazwiska: Australijczyka Geralda Murnane’a i Chinki Can Xue.

Urodzony w 1939 roku Gerald Murnane został określony przez „The New York Times” mianem „największego żyjącego pisarza anglojęzycznego, o którym większość ludzi nigdy nie słyszała”. Można tylko dodać, że nie słyszeli o nim również polscy czytelnicy. Powieści Murnane’a nigdy nie pojawiają się na listach bestsellerów, są jednak bardzo cenione w kręgach literackich i posiadają grono wyznawców, którzy zjeżdżają do liczącego niespełna 300 mieszkańców miasteczka Goroke, by spotkać pisarza. To w zasadzie jedyna okazja, by się z nim zobaczyć. Murnane stara się nie wyjeżdżać poza stan Wiktoria, bo – jak twierdzi – świat jest zbyt duży, aby mógł go poznać w ciągu jednego życia, więc trzyma się swojej okolicy.

Urodzona w 1953 roku Can Xue jest awangardową pisarką i krytyczką literacką, a jej dorobek obejmuje kilkanaście powieści, blisko pięćdziesiąt nowel, ponad sto opowiadań i kilka tomów tekstów krytycznych. Jej dzieciństwo i wczesna młodość naznaczone zostały tragicznym losem rodziny. W dobie rewolucji kulturalnej inteligenccy rodzice przyszłej pisarki, pomimo przynależności do Partii, oskarżeni zostali o wywrotową działalność i zesłani do przymusowej pracy – ojciec w obozie reedukacyjnym, matka w wiejskim gospodarstwie. Formalną edukację Can Xue zakończyła na szkole podstawowej, a przed poświęceniem się pisarstwu pracowała m.in. jako „bosonoga lekarka”, frezerka i szwaczka. W ostatnich latach autorka cieszy się dużym uznaniem na Zachodzie i nazywana jest jednym z ważniejszych literackich głosów Chin. Dwukrotnie znalazła się na długiej liście nominacji do Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Xue i Murnane wyprzedzają m.in. dwoje „permanentnych faworytów”, czyli Harukiego Murakamiego i Margaret Atwood. Czołówkę stawki uzupełniają m.in.: Thomas Pynchon, César Aira, Ludmiła Ulicka, Anne Carson i Salman Rushdie.

Warto zauważyć, że notowania bukmacherów rzadko pokrywają się z werdyktem Akademii Szwedzkiej. Za to o wiele częściej Nagroda Nobla trafia do kogoś z trochę dalszych miejsc listy. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już w czwartek, 10 października. Bukmacherzy już w 2023 roku typowali zwycięstwo Can Xue, jednak ostatecznie nagroda powędrowała do Norwega Jona Fossego. Jeśli pisarce poszczęści się tym razem, zostanie osiemnastą wyróżnioną w ten sposób kobietą i trzecim obywatelem Chin (drugą osobą zamieszkałą w Kraju Środka). Gerald Murnane od dekady przewija się w notowaniach. Gdyby to do niego trafił Nobel, byłby drugim laureatem z Australii.

Typowania Nicer Odds:

Typowania Ladbrokes:

[am,sr]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy