banner ad

Księżna Kornwalii zakłada internetowy klub książki

5 stycznia 2021

Camilla, księżna Kornwalii i żona następcy brytyjskiego tronu – Karola, zainicjowała internetowy klub książki. Projekt nosi nazwę The Duchess of Cornwall’s Reading Room (Czytelnia Księżnej Kornwalii) i będzie funkcjonował na Instagramie. W założeniu ma to być miejsce gromadzące zarówno wielbicieli literatury, jak i godnych polecenia twórców.

Camilla, która sama jest zagorzałą miłośniczką książek, od czasu wejścia do rodziny królewskiej poświęciła dużo wysiłku na promowanie literatury, szczególnie wśród dzieci. Została patronką siedmiu organizacji charytatywnych działających w tym obszarze. Aktywnie bierze udział w kampaniach proczytelniczych, zasiada w jury konkursu literackiego, a także odwiedza szkoły i czyta młodym uczniom książki.

W czasie narodowej kwarantanny księżna podzieliła się z Brytyjczykami dwoma listami lektur, na których znalazły się m.in. „Opowieść o dwóch miastach” Charlesa Dickensa, „Kobieta w bieli” Wilkiego Collinsa, „Naszyjnik królowej” Aleksandra Dumasa ojca, „Wyspa” Victorii Hislop, a także książki Susan Hill, Edny O’Brien i Philipa Pullmana oraz seria z detektywem Royem Grace’em autorstwa Petera Jamesa.

„W tych trudnych czasach, izolujących nas od najbliższych osób, znajdujemy wytchnienie w czytaniu książek, które mogą pobudzić wyobraźnię, zabrać w podróż i skłonić do śmiechu” – pisała Camilla.

Zainspirowana oddźwiękiem na polecane przez nią lektury, a także wynikami badań, które mówią, że w Wielkiej Brytanii sprzedaż książek podczas pandemii skoczyła o 400 procent, księżna postanowiła ruszyć z bardziej regularnym przedsięwzięciem. Tak zrodził się pomysł na wirtualny klub książki.

Inicjatywa funkcjonuje na Instagramie. Założony tam profil będzie poświęcony literaturze z różnych zakątków globu. W każdym sezonie pojawią się nowe pozycje, które Camilla osobiście poleca. Cztery tytuły z sezonu zimowego to na razie starannie strzeżona tajemnica. Książkom mają towarzyszyć materiały specjalnie przygotowane przez autorów i komentarze samej księżnej. Wszystko to będzie stanowić przyczynek do dyskusji i tworzenia internetowej społeczności czytelników.

Za pośrednictwem organizacji National Literacy Trust Camilla nawiązała już współpracę z bibliotekami na terenie całej Wielkiej Brytanii, dążąc do tego, by książki promowane na profilu The Duchess of Cornwall’s Reading Room były dostępne za darmo jak największemu gronu odbiorców.

Źródło z otoczenia księżnej podało, że Camilla ma nadzieję zachęcić do czytania ludzi w każdym wieku i zwiększyć świadomość emocjonalnych, społecznych i wychowawczych korzyści płynących z literatury, a także stworzyć więź między czytelnikami z całego świata.

Swoje poparcie dla projektu zgłosił już Charlie Mackesy, autor i ilustrator książki „Chłopiec, kret, lis i koń”, którą księżna poleca na początek roku. Artysta napisał do Camilli list, załączając swoje rysunki. Fragment wideokonferencji między Mackesym a księżną można zobaczyć na Instagramie, ale na faktyczny start wirtualnego klubu książki i pierwsze tytuły przyjdzie nam poczekać do 15 stycznia.

[kch,am]
źródło: The Duchess of Cornwall’s, Daily Mail

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy