Księgarze kameralni przyznają swoją nagrodę literacką. Mogą już zgłaszać propozycje książek

Księgarze to nie tylko osoby sprzedające książki, ale też wytrawni czytelnicy, którzy mają rozeznanie w nowościach i potrafią polecić swoim klientom najlepszą lekturę. Dlatego postanowiono powołać nagrodę literacką, którą będą przyznawali. Kto może zgłaszać książki i jak będzie przebiegał proces wyboru laureatów?
Konkurs o Nagrodę Literacką Księgarni Kameralnych organizuje Polska Izba Książki. „Księgarnie kameralne to miejsca szczególnie ważne na kulturalnej mapie naszych miast. Polska Izba Książki zauważa i docenia ich rolę w promocji czytelnictwa. Razem z Sekcją Księgarską PIK, która została powołana we wrześniu 2025 roku, podejmujemy szereg działań, by wspierać te miejsca i ludzi je tworzących” – czytamy w komunikacie. Jednym z takich działań ma być właśnie powołanie nagrody.
Przebieg konkursu wygląda tak, że w pierwszym etapie księgarze z księgarń kameralnych, czyli księgarń niesieciowych, które mają maksymalnie pięć oddziałów, zgłaszać mogą najlepsze ich zdaniem książki wydane w okresie od 1 maja ubiegłego roku do 30 kwietnia tego roku w dwóch kategoriach: „literatura polska dla dorosłych” (tytuły z zakresu literatury pięknej i faktu) oraz „literatura polska dla dzieci” (tytuły dla czytelników w wieku od 6 do 12 lat).
Następnie sześcioosobowe jury, w skład którego wchodzą księgarze i eksperci, wybierze spośród zgłoszonych propozycji publikacje, które trafią na długą listę, a później krótką listę nominowanych. Laureatów z grona nominowanych wybiorą księgarze z całej Polski w głosowaniu. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne oraz zostaną zaproszeni do udziału w cyklu spotkań w wybranych księgarniach w całej Polsce.
Na zgłoszenia w pierwszym etapie księgarze mają czas do 15 czerwca. Następnie rozpocznie pracę kapituła. Wyboru laureatów księgarze dokonają w terminie od 1 sierpnia do 1 września. Zwycięzców poznamy 11 września podczas Gdańskich Targów Książki. Regulamin i formularz zgłoszeniowy dla księgarzy znaleźć można na stronie Polskiej Izby Książki.
W jury pierwszej edycji konkursu o Nagrodę Literacką Księgarni Kameralnych zasiadają: Małgorzata Kanownik (przewodnicząca, Polska Izba Książki), Urszula Honek (pisarka i poetka), Mariola Sznapka (Sekcja Księgarska PIK, księgarnia Kornel i Przyjaciele w Cieszynie), Viola Wojda (Sekcja Księgarska PIK, Księgarnia Firmin w Gdańsku), Olga Wróbel (krytyczka literacka, blog Kurzojady), Łukasz Zych (Sekcja Księgarska PIK, Najlepsza Księgarnia w Warszawie). Funkcję sekretarz pełni Paulina Bandura z Polskiej Izby Książki.
Nagroda Literacka Księgarni Kameralnych wręczana będzie pod patronatem Booklips.pl.
[am]
TweetKategoria: newsy















