Księgarnia internetowa Matras znów działa. Nowym właścicielem operator marek znak.com.pl, Woblink, Chodnik Literacki

21 marca 2018


19 marca do Internetu powróciła jedna z najpopularniejszych księgarni w Polsce ? Matras.pl. Operowania marką podjęła się spółka eCom Group. „Nie chcemy, by ta marka tak łatwo odeszła, dlatego postanowiliśmy ją wskrzesić i rozwijać” ? czytamy w komunikacie umieszczonym na fanpage’u księgarni.

„Kiedy w poprzednim roku stało się jasne, że spółka Matras S.A. ma problemy finansowe, wielu klientów straciło nie tylko dostęp do sieci sklepów, ale przede wszystkim miejsce, z którym wiązało mnóstwo pięknych wspomnień. To w Matrasie wiele osób zaczynało swoje czytelnicze podróże, to tu nabywało książki, które nierzadko zmieniały ich życie, spojrzenie na świat albo po prostu pozwalały na ucieczkę od szarej rzeczywistości. Nie chcieliśmy, by tak znacząca marka odeszła tak łatwo. Postanowiliśmy ją wskrzesić i rozwijać. Obecnie dzierżawimy markę Matras.pl wraz z księgarnią internetową” ? mówi Paweł Polański, prezes spółki eCom Group sp. z o.o.

Spółka eCom Group ma już spore doświadczenie w działalności księgarskiej. To ona od lat z powodzeniem prowadzi tak popularne marki, jak znak.com.pl, Woblink, Chodnik Literacki, Flow Books czy Paskarz.pl. Teraz do zestawu dołączył jeszcze Matras.pl. „O tym, że decyzja była słuszna, najlepiej świadczy fala pozytywnych reakcji na fanpage’u księgarni” ? dodaje Paweł Polański.

Dawni klienci Matras.pl nie muszą zakładać nowych kont w księgarni. Choć strona została napisana od nowa, działają wszystkie poprzednie dane logowania. Pojawiają się jednak też liczne głosy tych, którzy do dzisiaj nie otrzymali zamówień albo nie mogli zrealizować kart podarunkowych nabytych jeszcze przed upadkiem sieci Matras. W odświeżonej księgarni takie osoby nie załatwią starych zobowiązań. „eComGroup nie reprezentuje i nie jest związane z firmą Matras S.A. Jesteśmy nowym operatorem (dzierżawimy prawo do korzystania z marki i sklepu internetowego) Matras.pl, ale nie przejęliśmy zobowiązań właściciela marki. Zrobimy, co możemy, by dać księgarni nowego ducha i jakość, nie odpowiadamy jednak za działania naszych poprzedników” ? pisze spółka eComGroup.

Przypomnijmy, że poprzedni właściciel sklepu, grupa Matras S.A., powstała w 1992 roku w Katowicach i była drugą po Empik-u największą siecią księgarską w Polsce (w szczytowym okresie posiadała około 180 sklepów). W 2016 roku zaczęły się problemy finansowe firmy. Powoli zamykano odział za odziałem. Na początku tego roku ostatnie z nich zostały zastąpione przez salony Świata Książki oraz sieć księgarską Mole Mole rozwijaną przez Grupę Empik. Upadek Matrasa odbił się szczególnie na wydawcach. Wielu z nich do dziś nie odzyskało pieniędzy za książki. Najdotkliwiej odczuły to mniejsze oficyny. Spółka eComGroup zapowiedziała, że nie planuje otwarcia księgarni stacjonarnych i skupi się na prowadzeniu sklepu internetowego.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy