Książkowa wyprawka dla noworodka. Nowy pomysł na propagowanie czytania już od kołyski

14 grudnia 2017


Dziecko odnosi korzyści ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia. W związku z tym ruszyła nowa ogólnopolska akcja. Od grudnia młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe „wyprawki czytelnicze” – książki zawierające wiersze dla dzieci autorstwa znanych polskich poetów.

Z książką warto zaprzyjaźnić się już od najmłodszych lat. Dużą rolę w kształtowaniu dobrego nawyku czytania odgrywają rodzice. Do zalet płynących z obcowania z książkami od pierwszych miesięcy życia nie trzeba nikogo przekonywać. Zdolności językowe kształtują się, zanim dziecko zacznie budować pierwsze zdania. Tuż po urodzeniu maluch nie rozumie słów, ale słyszy rytm i intonację głosu, słucha rodzica bardzo uważnie. Wspólne czytanie buduje więź emocjonalną rodzica z dzieckiem oraz tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Chwile spędzone z książką wspomagają rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i melodii języka, a oglądanie ilustracji usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i stymuluje wzrok dziecka.

Instytut Książki wyszedł rodzicom naprzeciw i wypuścił wyjątkową publikację przygotowaną z myślą o przyszłych czytelnikach. Ma ona zachęcić rodziców do czytania swoim pociechom na każdym etapie rozwoju, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ich życia. Znalazły się w niej utwory dla dzieci najpopularniejszych polskich poetów, m.in. Wandy Chotomskiej, Ludwika Jerzego Kerna, Ewy Szelburg-Zarembiny, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Papuzińskiej i Józefa Czechowicza. Książkę uzupełniają specjalnie przygotowane w technice wyszywankowej ilustracje autorstwa Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka. Okładkę zaprojektowano w dwóch wersjach – dla dziewczynki i dla chłopca. „To harmonijnie skomponowany, pięknie zilustrowany wybór znakomitych polskich wierszy. Dorosłych wzruszy, przypominając im dzieciństwo, a wrażliwe na rytm i rym niemowlęta łagodnie zaprosi do świata mowy i literatury” – pisze Anna Czernow, Prezes Polskiej Sekcji IBBY.

Młodzi rodzice wspomnianej książki nie kupią w księgarniach, lecz otrzymają ją na oddziałach położniczych w całej Polsce jako „czytelniczą wyprawkę” wraz z broszurą zatytułowaną „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, z której dowiedzą się o najważniejszych korzyściach płynących z czytania dziecku w każdym wieku.

Organizatorzy przypominają, że czytelnictwo zaczyna się… od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Odpowiednio dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe i zakorzeniają w kulturze, a jako pięknie zaprojektowane przedmioty umożliwiają „pierwsze spotkanie ze sztuka”. Przy wsparciu dorosłego – rodzica czy opiekuna – literatura dziecięca staje się zatem wspaniałym przewodnikiem, pomagającym młodemu „czytelnikowi” odkrywać otaczający go świat, rozbudza jego wyobraźnię i inspiruje do twórczych praktyk.

fot. główna: thejbird/Flickr

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy