Książki Myśliwskiego, Małeckiego, Mroza i innych do przeczytania za darmo w ramach kolejnej odsłony akcji Czytaj PL

7 listopada 2019


4 listopada w 21 miastach oraz wielu mniejszych miejscowościach, zarówno w kraju, jak i za granicą, pojawiło się kilka tysięcy plakatów, na których znalazły się kody umożliwiające darmowe wypożyczenie przez cały miesiąc ebooków oraz audiobooków, m.in. książek Wiesława Myśliwskiego, Jakuba Małeckiego, Remigiusza Mroza, Marka Krajewskiego i Magdaleny Witkiewicz. To kolejna, piąta już odsłona akcji Czytaj PL.

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w Polsce, a być może nawet na świecie. W ubiegłym roku czytelnicy w 500 miejscowościach mieli dostęp do ponad 7 tysięcy nośników, za pomocą których wypożyczyli 95 tysięcy książek. Łącznie, przez wszystkie cztery lata trwania akcji, liczba wypożyczeń przekroczyła 300 tysięcy. Bezpłatnie czytano już na 4 kontynentach i w 16 krajach. W tym roku akcja Czytaj PL odbywa się po raz piąty i dotrze aż na Antarktydę.

Podczas tegorocznej edycji akcji poziom czytelnictwa pomogą zwiększać stworzeni przez docenianego na całym świecie grafika Jana Kallwejta superbohaterowie reprezentujący moce, jakie można zdobyć dzięki czytaniu. Każda z postaci patronuje jednej z 12 udostępnianych bezpłatnie książek. I tak na przykład: Człowiek-Serce poszerza horyzonty, Człowiek Młody-Stary jest symbolem pamięci i historii, a Człowiek-Pustka zwiększa wrażliwość. Superbohaterów można znaleźć m.in. na plakatach z kodami QR w 21 partnerskich miastach, ale także wszędzie tam ? każdej najmniejszej miejscowości w Polsce i poza jej granicami ? gdzie sami czytelnicy będą chcieli powiesić charakterystyczny żółty plakat.

Do ściągnięcia na czytelników czeka 12 ebooków i audiobooków. Od kryminałów poprzez książki obyczajowe aż po powieści reporterskie ? w puli udostępnionych publikacji każdy znajdzie coś dla siebie. „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego będzie idealną pozycją dla miłośników literatury z najwyższej półki. Długo wyczekiwana powieść jednego z najważniejszych polskich pisarzy jest poruszającą lekturą podejmującą wątek ludzkiego losu, pamięci i historii. Dla fanów kryminałów przygotowano „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza i „Skazę” Roberta Małeckiego. Ta pierwsza to książka otwierająca nową serię autora, opowiadającą o tajemnicach, które kryją się w małych miasteczkach. Druga natomiast to część także nowej, mocnej i mrocznej serii Małeckiego. „Okrutny książę” Holly Black szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym fantastykę. Miłośnicy powieści obyczajowych mogą przeczytać książkę Magdaleny Witkiewicz, a fani literatury faktu ? zbiór reportaży Tomasza Michniewicza. A tym, którzy nie będą mogli się zdecydować, co przeczytać, pomoże książkowy chatbot na Messengerze. Na podstawie preferencji czytelnika dobierze najlepszą lekturę oraz podpowie, jak pobrać bestsellery.

W tym roku, tak jak poprzednio, akcji towarzyszy kampania „Upoluj swoją książkę”. Jej ambasadorami zostało 1500 uczniów ze szkół średnich w całej Polsce. Postawili oni sobie za cel walkę o to, żeby w naszym kraju czytało jak najwięcej więcej osób. Wyposażeni w specjalne koszulki z napisem „Jestem pod wpływem czytania” będą mogli udostępniać za darmo książki swoim znajomym za pomocą kodu QR na T-shircie.

Akcja Czytaj PL trwa od 4 do 30 listopada. Książki można czytać za pomocą bezpłatnej aplikacji Woblink, którą można pobrać z App Store lub Google Play. Po uruchomieniu aplikacji należy przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR znajdujący się na plakacie.

Oto kompletna lista dostępnych książek:

1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu”,
2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy”
3. Holly Black „Okrutny książę”,
4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy”,
5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach”,
6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata”,
7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie”,
8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów”,
9. Robert Małecki „Skaza”,
10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4”,
11. Jeff Haden „Mit motywacji”,
12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne”.

Inicjatywa organizowana jest przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe ? operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, platformę Woblink.com oraz Instytut Książki.

Na mapie poniżej możecie sprawdzić lokalizację kodów QR, które pozwolą wam bezpłatnie pobrać książki:

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy