Książki i płyty winylowe pod jednym dachem. W Warszawie otwarta zostanie Czytelnia Słów i Dźwięków Elektra

18 sierpnia 2021

3 września w budynku Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie odbędzie się oficjalne otwarcie Czytelni Słów i Dźwięków Elektra. Miejsce to ma być prawdziwą świątynią kultury analogowej. Wszyscy chętni będą tam mogli skorzystać bezpłatnie z bogatego księgozbioru i płytoteki.

Czytelnia Słów i Dźwięków Elektra ma łączyć w sobie funkcje salonu literackiego z klimatem niezależnego sklepu płytowego. Zarówno miłośnicy książek, jak i płyt winylowych poczują się tam jak w domu. Będzie to miejsce spotkań, relaksu, cichej pracy, ale też przestrzeń do odkrywania literackiego i muzycznego uniwersum.

(fot. Jakub Pełka)

Na zbiory Elektry składają się bogaty księgozbiór i płytoteka. Część książek pochodzi z dawnej biblioteki, a wśród nich legendarna seria „celofanowa” PIW-u, biografie kompozytorów wydane przez PWM czy zbiory listów Norwida i Krasińskiego. Oczywiście nie zabraknie również pozycji współczesnych i ambitnych nowości: unikalnych wydawnictw, albumów, katalogów wystaw, artbooków czy powieści graficznych.

Kolekcja płyt winylowych Elektry to przekrój przez wszystkie gatunki i style muzyczne, z naciskiem na muzykę polską, w szczególności jazz, folk, funk i alternatywę. Miłośnicy czarnego złota znajdą tam zarówno wydania znanych albumów, wybór najciekawszych tytułów z katalogów polskich wytwórni niezależnych, jak i legendarne serie wydawnicze (m.in. Polish Jazz i Biały Kruk Czarnego Krążka). Z kolei w zbiorach specjalnych umieszczono takie perełki jak limitowane edycje, pierwsze wydania, a nawet test-pressy wielu wyjątkowych płyt.

(fot. Jakub Pełka)

Do dyspozycji gości przygotowanych zostało kilkanaście miejsc do lektury i relaksu, sześć stanowisk do pracy z laptopem i trzy stanowiska do odsłuchu czarnych krążków. Ponadto Elektrę wyposażono w audiofilski system audio do wspólnego słuchania muzyki. W czytelni organizowane będą także spotkania literackie i wydarzenia muzyczne, jak również inne działania artystów kultury niezależnej i eksperymentalnej.

Ze zbiorów Elektry można korzystać na miejscu, na zasadach wolnego dostępu. W okresie jesień/zima 2021 czytelnia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00.

(fot. Jakub Pełka)

Oficjalne otwarcie Czytelni Słów i Dźwięków Elektra będzie miało charakter trzydniowego festiwalu. W dniach 3-5 września zaplanowano giełdę płytową, konkursy, warsztaty, spektakle i koncerty. Na uroczystym otwarciu wystąpi multiinstrumentalista Sambor Dudziński, który zagra koncert poświęcony twórczości Cypriana Kamila Norwida. W kolejnych dniach przewidziano koncerty Marcina Świetlickiego z nowym projektem Morświn oraz wykonawców młodego pokolenia, warsztaty dla dorosłych z „Książką do Zrobienia” Aleksandry Cieślak oraz interaktywny spektakl adresowany do najmłodszej widowni. Ukoronowaniem imprezy będzie koncert na gramofony, patefony i inne adaptery. Szczegółowy program oficjalnego otwarcia znajdziecie na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy