Książka zwrócona bibliotece po 80 latach

12 czerwca 2012


Jak donosi irlandzki „Independent”, anonimowa osoba zwróciła pewnej bibliotece rzadką książkę z? 80-letnim opóźnieniem.

Książka jest zbiorem fotografii z 31. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się w Dublinie. Została wypożyczona z biblioteki w Navan, County Meath, w 1932 roku, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak owo wydarzenie miało miejsce.

Ponad tydzień temu bibliotekarz Ciaran Mangan odkrył, że ktoś zwrócił wolumin, dyskretnie wsuwając go do skrzynki pocztowej. Przez osiemdziesiąt lat na koncie książki urosła kara za przetrzymanie w wysokości ponad 5 tysięcy dolarów.

Jak zaznaczył Mangan, biblioteka chciałaby skontaktować się z osobą, która dokonała zwrotu i odstąpić od naliczonej opłaty: „Jako dobrzy chrześcijanie zdecydowaliśmy, że musimy odstąpić od kary, jeśli osoba pojawi się osobiście i przyzna do zwrócenia książki”.

Biblioteka nie posiada niestety żadnych szczegółów na temat pierwotnego wypożyczającego, gdyż dane systemu po skomputeryzowaniu sięgają tylko do 1994 roku.

Według Mangana książka znajdowała się prawdopodobnie na półkach w czyjejś rodzinnej kolekcji, gdzie zawieruszyła się wśród prywatnych książek właścicieli.

Na zdjęciu załączonym do newsa Ciaran Mangan z odzyskanym po 80 latach egzemplarzem książki.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy