banner ad

Książka wydana przy pomocy finansowania społecznościowego na liście nominowanych do Nagrody Bookera

24 lipca 2014

Kingsnorth-Booker-crowdfunding
Ogłoszono tzw. długą listę nominowanych do Nagrody Bookera za najlepszą anglojęzyczną powieść minionego roku. Po raz pierwszy wśród nominowanych znaleźli się pisarze amerykańscy, jednak to nie ich obecność wzbudza na liście największe zainteresowanie. Nominację do prestiżowej nagrody udało się bowiem zdobyć Paulowi Kingsnorthowi, który wydał swą książkę dzięki zyskującemu coraz większą popularność finansowaniu społecznościowemu.

„The Wake” to powieść historyczna rozgrywająca się w XI wieku, krótko po bitwie pod Hastings. Jej bohaterami są angielscy wojownicy walczący przeciwko normańskim najeźdźcom. Książka napisana jest charakterystycznym językiem nawiązującym do staroangielskiego. Wiedząc, że nie uda mu się zainteresować tego typu prozą któregoś z mainstreamowych wydawców, Kingsnorth postanowił spróbować wydać powieść przy pomocy finansowania społecznościowego. Dzięki serwisowi crowdfundingowemu Unbound pisarzowi udało się przekonać 400 osób do wpłacenia od 5 do 300 funtów, co przełożyło się na kwotę około 14 tysięcy funtów niezbędną do wydania i rozpowszechnienia powieści.

Teraz Kingsnorth wraz z 400 darczyńcami, których nazwiska znalazły się w podziękowaniach z tyłu książki, może świętować sukces. „The Wake” jako pierwsza tego typu publikacja w historii znalazła się na długiej liście nominowanych do Bookera, pokonując tak głośne dzieła, jak nagrodzonego Pulitzerem „Szczygła” Donny Tartt czy „Children Act” Iana McEwana.

41-letni pisarz przyznał w rozmowie z dziennikiem „The Telegraph”, że był zaskoczony i szczęśliwy, kiedy znalazł się na długiej liście nominowanych, co było trudniejsze niż kiedykolwiek przedtem, ponieważ w tym roku po raz pierwszy o Nagrodę Bookera mogli ubiegać się pisarze z USA i innych krajów spoza Wspólnoty Narodów.

Łącznie na liście znalazło się 13 tytułów, z czego większość to autorzy brytyjscy, co oznacza, że – przynajmniej na razie ? inwazja amerykańska Bookerowi nie grozi.

Oto tzw. długa lista nominowanych do Nagrody Bookera 2014:

Joshua Ferris „To Rise Again at a Decent Hour”
Richard Flanagan „The Narrow Road to the Deep North”
Karen Joy Fowler „We Are All Completely Beside Ourselves”
Siri Hustvedt „The Blazing World”
Howard Jacobson „J”
Paul Kingsnorth „The Wake”
David Mitchell „The Bone Clocks”
Neel Mukherjee ?The Lives of Others?
David Nicholls „Us”
Joseph O’Neill „The Dog”
Richard Powers „Orfeo”
Ali Smith „How to be Both”
Niall Williams „History of the Rain”

Nazwiska finalistów zostaną ogłoszone 9 września. Zwycięzcę, który otrzyma prestiżową nagrodę i czek na 50 tysięcy funtów, poznamy 14 października.

fot. Navjoat Kingsnorth

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy