banner ad

Książka Samuela Becketta sprzedana za 12 tysięcy funtów

29 czerwca 2012


Pierwsze wydanie powieści Samuela Becketta „Murphy” z 1938 roku, darowane fundacji Oxfam, sprzedano za 12 tysięcy funtów.

Powieść była jednym z darów przekazanych na rzecz międzynarodowej fundacji humanitarnej w ciągu minionego roku. Wysoką cenę udało się uzyskać dzięki spostrzegawczemu specjaliście zajmującemu się książkami, który zauważył, że ma do czynienia z bardzo rzadkim egzemplarzem.

„Jak tylko ją zobaczyłem, wiedziałem, że może być ważna, ale po wstępnym przeszukaniu informacji w Internecie, stało się jasne, że była ona rzadka i prawdopodobnie cenna” ? powiedział w rozmowie z „The Telegraph” Geoff Smith. „Skontaktowaliśmy się grupą ekspertów z Oxfamu i Bonhams (brytyjski dom aukcyjny, w którym przebiegała aukcja ? przyp. red.) i szybko zdaliśmy sobie sprawę, że jest czymś wyjątkowym.”

Opublikowana w 1938 roku „Murphy” była pierwszą powieścią napisaną przez irlandzkiego powieściopisarza i dramaturga. Pierwotnie książkę ukazała się w nakładzie 1500 sztuk, z czego zaledwie kilka przetrwało do naszych czasów razem ze swoją papierową obwolutą, wliczając sprzedany na aukcji egzemplarz.

Dzieło Becketta było najdroższym przedmiotem sprzedanym podczas aukcji, na której zebrano łącznie 21 tysięcy funtów. Za otrzymane pieniądze będzie można kupić sześć zbiorników dostarczających dziesiątki tysięcy litrów czystej wody rodzinom w takich krajach jak Nigeria w Zachodniej Afryce.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy