Książka dla dzieci Julianne Moore może zniknąć z bibliotek w szkołach prowadzonych przez Departament Obrony USA
Aktorka Julianne Moore poinformowała na swoim profilu na Instagramie, że książeczka dla dzieci jej autorstwa, „Truskawkowe piegi”, ma zostać poddana „weryfikacji” przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Oznacza to prawdopodobne wycofanie tytułu z bibliotek szkolnych przeznaczonych dla dzieci wojskowego i cywilnego personelu sił zbrojnych USA.
Decyzja ta jest konsekwencją ujawnionej 10 lutego br. decyzji Departamentu Obrony o wewnętrznym śledztwie w sprawie książek „potencjalnie związanych z ideologią gender lub dyskryminującą ideologią równościową”. Wśród tych publikacji znalazł się m.in. literacki debiut Julianne Moore z 2007 roku z ilustracjami wietnamskiej artystki LeUyen Pham.
Książeczka dla dzieci opowiada historię małej bohaterki przezwyciężającej kompleksy. Wedle słów samej Moore, jest to „na wpół autobiograficzna opowieść o siedmioletniej dziewczynce, która nie lubi swoich piegów, ale w końcu uczy się z nimi żyć, gdy zdaje sobie sprawę, że jest inna 'tak jak wszyscy inni'”. Do czasu podjęcia decyzji o ewentualnym usunięciu książki z bibliotek kierowanych przez Departament, możliwość wypożyczania „Truskawkowych piegów” została zawieszona.
Aktorka, powołując się na informację podaną przez PEN America, organizację non-profit działającą na rzecz wolności wypowiedzi, przyznała, że przyjęła wiadomość o tym zdarzeniu „z wielkim szokiem”. „Napisałam tę książkę dla moich dzieci i innych dzieci, aby przypomnieć im, że wszyscy toczymy swoje walki, ale jednoczy nas nasze człowieczeństwo i nasza społeczność” – oznajmiła na swoim profilu na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Laureatka Oscara za rolę w filmie „Motyl Still Alice” z 2014 roku przypomniała jednocześnie, że jej ojciec był zawodowym wojskowym i uczestnikiem wojny w Wietnamie, a ona sama ukończyła – nieistniejące już obecnie – amerykańskie liceum w niemieckim Frankfurcie założone właśnie przez Departament Obrony USA.
„Irytuje mnie świadomość, że dzieci takie jak ja, dorastające obok rodzica służącego w armii (…) nie będą miały dostępu do książki napisanej przez osobę, której doświadczenie życiowe jest tak podobne do ich własnego” – skomentowała Moore. „Nie mogę też pojąć, co jest tak kontrowersyjnego w ilustrowanej książeczce, że została zakazana przez rząd USA. Jestem naprawdę zasmucona i nigdy nie sądziłam, że spotkam się z czymś takim w kraju, w którym wolność słowa i wypowiedzi należą do praw gwarantowanych przez konstytucję” – dodała.
Wspomniana weryfikacja „podejrzanych” książek i innych pomocy dydaktycznych jest konsekwencją niedawnego rozporządzenia wykonawczego administracji prezydenta Donalda Trumpa, mającego na celu „zakończenie radykalnej indoktrynacji” w szkołach podstawowych i gimnazjalnych oraz „obronę kobiet przed ekstremizmem związanym z ideologią gender”. Obok „Truskawkowych piegów” podobny los spotkał m.in. „No Truth Without Ruth” Kathleen Krull, czyli obrazkową biografię Ruth Bader Ginsburg, pierwszej kobiety zasiadającej w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych. „W tej chwili prowadzimy przegląd – żadne materiały nie zostały trwale usunięte z naszych bibliotek szkolnych do czasu zakończenia przeglądu” – czytamy w oficjalnym stanowisku Departamentu Obrony USA. „Przez ten czas dostęp do recenzowanych materiałów będzie mieć wyłącznie profesjonalna kadra” – dodano.
[sr]
fot. Raph PH/Flickr
Kategoria: newsy