Książka Aghaty Christie z Poirotem sprzedana za ponad 40 tysięcy funtów

28 czerwca 2012


Oprawiona w twardą okładkę i papierową obwolutę książka z 1924, przedstawiająca pierwszy wizerunek Herkulesa Poirota, osiągnęła na aukcji rekordową kwotę 40 630 funtów. To prawdopodobnie najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za książkę Agathy Christie.

Rzadki egzemplarz książki pt. „Poirot prowadzi śledztwo”, będącej zbiorem 11 opowiadań o przygodach słynnego detektywa, kosztował pierwotnie 37 pensów. Po zaciętej licytacji została ostatecznie sprzedana dealerowi książek Christianowi Jonkersowi z Jonkers Rare Books.

Zdaniem Dominica Wintera z domu aukcyjnego, gdzie wystawiono na sprzedaż egzemplarz, jest to najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za książkę angielskiej autorki. Poprzednią rekordzistką była wylicytowana w 2009 roku na aukcji w Sotheby?s za kwotę 10 tysięcy funtów kopia „Tajemniczej historii w Styles”.

Według specjalistów, wpływ na cenę miała niewątpliwie obwoluta, która zachowana została w bardzo dobrym stanie. „Obwoluty sprzed drugiej wojny światowej są dużo rzadziej spotykane niż te z powojennego okresu – były zazwyczaj ściągane z książek w momencie sprzedaży lub wyrzucane, więc nawet nie wydostawały się ze sklepów” ? wyznał w rozmowie z „The Guardian” jeden z licytujących, Chris Albury.

Na obwolucie książki z 1924 roku po raz pierwszy przedstawiono Herkulesa Poirota – elegancko ubranego mężczyznę z wypolerowanymi butami, laską w jednej ręce oraz kapeluszem i rękawiczkami w drugiej. Dokładnie tak, jak Agatha Christie opisała go w swojej debiutanckiej powieści „Tajemnicza historia w Styles”.

Wraz z panną Marple, Poirot jest najbardziej znaną postacią stworzoną przez Agathę Christie. Pojawia się w 33 powieściach, 51 opowiadaniach i w 1 sztuce, które autorka napisała między 1920 a 1975 rokiem.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy