banner ad

Krzesło, przy którym J.K. Rowling pisała „Harry?ego Pottera”, sprzedane za blisko 400 tysięcy dolarów

8 kwietnia 2016

krzeslo-jk-rowling-1
Na aukcji w Nowym Jorku sprzedano krzesło, przy którym J.K. Rowling napisała pierwsze dwie książki z serii o Harrym Potterze. Nabywca, który chciał pozostać anonimowy, zapłacił za nie 394 tysiące dolarów.

W 1995 roku, na kilka lat przed publikacją pierwszej książki, Rowling była samotną matką bez grosza przy duszy. Podarowano jej cztery niedopasowane krzesła, z których wybrała jedno ? najwygodniejsze ? i postawiła je na stałe przy swojej maszynie do pisania. Jak pisała w liście dołączonym do sprzedawanego eksponatu, to krzesło „wspierało ją”, gdy pisała „Harry?ego Pottera i Kamień Filozoficzny” oraz „Harry?ego Pottera i Komnatę Tajemnic”.

krzeslo-jk-rowling-2

Krzesło przekazano na aukcję już w 2002 roku, aby pozyskać fundusze na cele charytatywne. Autorka osobiście je opisała. Zwycięzca licytacji musiał wówczas liczyć się z wydatkiem 21 tysięcy dolarów. Sam siedem lat później wystawił eksponat na aukcję na Ebayu, gdzie wypatrzył go i kupił dla swojej córki za 29 tysięcy Gerald Gray z Salford. To właśnie on wystawił krzesło ponownie na licytację i ku swemu zaskoczeniu odnotował, że jego wartość wzrosła przez te kilka lat ponad 13-krotnie. Stąd też zapowiedział, że 10% wartości sprzedaży przeznaczy na Lumos, organizacją charytatywną założoną przez Rowling.

Suma, jaką uzyskano za krzesło, z pewnością dziwi syna Saula Bellowa, który do dzisiaj nie znalazł chętnych na zakup biurka po nobliście za dużo niższą kwotę, bo 10 tysięcy dolarów. Trzeba jednak przyznać, że w sprzedaż eksponatu po J.K. Rowling zaangażowany był dom aukcyjny, co zawsze zapewnia dużo skuteczniejszą promocję przed rozpoczęciem licytacji.

krzeslo-jk-rowling-3

[am]
źródło: CNN

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy