„Kruk” Edgara Allana Poego doczekał się wydania w formie książki rozkładanki

22 września 2016

rozkladanka-kruk-poe-1
Słynny poemat Edgara Allana Poego z 1845 roku doczekał się wyjątkowo atrakcyjnej interpretacji. David Pelham i Christopher Wormell stworzyli książkę rozkładankę opartą na „Kruku”.

Mistrzowie inżynierii papieru zamieścili w nowej edycji „Kruka” siedem ruchomych, trójwymiarowych efektów. Na przykład gdy kruk wypowiada słynne „Nigdy więcej”, czytelnik może zatrzepotać jego skrzydłami. Kiedy zaś pada zdanie „Drzwi otwieram: w sieni wnęce / Ciemność była i nic więcej”, drzwi komnaty otwierają się i staje w nich narrator poematu.

rozkladanka-kruk-poe-2

Słowa Poego umieszczone są na niewielkich zakładkach ukrytych w rogu każdej strony. Książka została wydrukowana na niepowlekanym papierze, co odróżnia ją od współczesnych, błyszczących wydań. W połączeniu z ilustracjami Christophera Wormella sprawia raczej wrażenie, jakby pochodziła wprost z połowy XIX wieku, kiedy to Poe napisał swój utwór.

rozkladanka-kruk-poe-3

Pop-up books, czyli rozkładanki albo też książki trójwymiarowe, mają wielosetletnią tradycję. Uważa się, że pierwszą książkę z ruchomymi elementami stworzył w XIII wieku mnich Mateusz z Paryża. Na początku tego typu publikacje przeznaczone były dla dorosłych i wykorzystywano je np. w astronomii i do nauczania anatomii. Dopiero pod koniec XVIII wieku tego typu publikacje zaczęto tworzyć z myślą o rozrywce, szczególnie dla dzieci.

rozkladanka-kruk-poe-4

Na załączonych zdjęciach możecie zobaczyć, jak w atrakcyjny sposób można przybliżyć klasykę literatury najmłodszym czytelnikom. A i dorośli z obcowania z taką książką wyniosą dużo radości.

rozkladanka-kruk-poe-5

Książka rozkładanka „Kruk” nie doczekała się jeszcze polskiego wydania. Publikacja ukazała się w Stanach Zjednoczonych nakładem Harry N. Abrams.

rozkladanka-kruk-poe-6

rozkladanka-kruk-poe-7

rozkladanka-kruk-poe-8

rozkladanka-kruk-poe-9

rozkladanka-kruk-poe-10

Cytaty z poematu Edgara Alana Poego „Kruk” w tłumaczeniu Jerzego Kasińskiego.

[aw,am]
fot. BoingBoing

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy