banner ad

Krewny Tołstoja sfotografował żyjących potomków pisarza

15 czerwca 2015

rodzina-tolstojow-1
Oleg Tołstoj, mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii fotograf i krewny słynnego rosyjskiego pisarza, sportretował jego żyjących potomków. Zdjęcia ukazały się w albumie poświęconym sławnej rodzinie pt. „Tołstojowie w XXI wieku”.

Oleg Tołstoj znany jest z fotografowania gwiazd. Robił m.in. sesje zdjęciowe z Eltonem Johnem, Victorią Beckham i Mickiem Jonesem. Urodził się i wychował w Anglii, ale od zawsze interesował się Rosją oraz historią swej rodziny. „Przez całe życie ludzie pytali mnie o moje nazwisko” ? wyjaśnia. „Chcieli wiedzieć, czy jestem spokrewniony z pisarzem, czy też zmieniłem je, bo jestem wielkim fanem Tołstoja i tak dalej”.

Od lewej: głowa najstarszej linii rodu i praprawnuk Tołstoja (wywodzący się od trzeciego dziecka pisarza).

Od lewej: głowa najstarszej linii rodu i praprawnuk Tołstoja (wywodzący się od trzeciego dziecka pisarza).

Rodzina Tołstojów raz na dwa lata spotyka się w Rosji, przy Jasnej Polanie w Tuli, gdzie prawie całe swoje życie spędził autor „Wojny i pokoju”. Oleg postanowił takie spotkanie wykorzystać do zrobienia zdjęć współczesnym Tołstojom. Swe zamierzenie zrealizował latem 2012 roku i w ciągu 4 dni wykonał 82 portrety krewnych. Fotografowanie w domu Tołstoja jest zwykle zabronione, ale z uwagi na tematykę sesji i pokrewieństwo autora zdjęć z pisarzem, zdecydowano się odstąpić od tej reguły.

rodzina-tolstojow-3

Od lewej: praprawnuczka i praprawnuk wywodzący się od trzeciego dziecka Tołstoja.

Portrety wydano w albumie zatytułowanym „Tołstojowie w XXI wieku”. Książka zawiera trzy wstępy ekspertów. Pierwszym jest Jekaterina Tołstoj, obecna zarządczyni Jasnej Polany, która opisuje zjazdy rodzinne i wyjaśnia funkcję miejsca jako muzeum pisarza. Następny wstęp wyszedł spod pióra Edwarda Lucie-Smitha, pisarza, krytyka i kuratora, który pisze o wyjątkowości literackiej spuścizny Tołstoja i zaznacza, że żaden inny pisarz nie pozostawił po sobie tak wielu twórczo uzdolnionych potomków. Trzeci wstęp dotyczy znaczenia rodziny dla Tołstoja oraz opowiada historię dynastii od początków sięgających XIV wieku. Napisał go biograf pisarza i tłumacz Rosamund Bartlett.

rodzina-tolstojow-4

Od lewej: prawnuczka wywodząca się od dziesiątego dziecka Tołstoja i prawnuk wywodzący się od czwartego dziecka.

„Myślę, że wspaniałe portrety Olega dostarczają mocnych dowodów na siłę ducha twórczości przekazywanego w rodzinie Tołstojów z pokolenia na pokolenie” ? powiedział Bartlett. „Oleg demonstruje na swych fotografiach wnikliwe i życzliwe rozumienie ludzkiej psychologii, a jego krewni pokazują, jak być nadzwyczaj godnym reprezentantem spuścizny wielkiego pisarza”.

Od lewej: praprawnuczka (od czwartego dziecka) i prapraprawnuczka wywodząca się od dziewiątego dziecka Tołstoja.

Od lewej: praprawnuczka (od czwartego dziecka) i prapraprawnuczka wywodząca się od dziewiątego dziecka Tołstoja.

Więcej zdjęć znajdziecie w albumie „Tołstojowie w XXI wieku”.

[aw]
źródło: Russia Beyond The Headlines

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy