Kraków żegnał dzisiaj Sławomira Mrożka

17 września 2013

pogrzeb Mrożka
Dzisiaj w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie spoczęła urna z prochami Sławomira Mrożka. Zmarły w połowie sierpnia w Nicei pisarz jest pierwszą osobistością pochowaną w nowo powstałym Panteonie Narodowym, gdzie spoczywać mają wybitni przedstawiciele sztuki, kultury i nauki.

O godzinie 10.00 urna z prochami Sławomira Mrożka została wystawiona w Barbakanie. Nawiązano w ten sposób do pochówku, jaki wyprawiono w 1927 roku sprowadzonym po latach do kraju szczątkom Juliusza Słowackiego. Setki mieszkańców Krakowa miało tam ostatnią okazję pożegnać pisarza i wpisać się do księgi kondolencyjnej. Około godziny 12.30 urnę przewieziono karawanem konnym do Kościoła św. Piotra i Pawła, gdzie ok. 13.00 rozpoczęło się nabożeństwo, które poprowadził metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

„Był może naszym Sokratesem. O Sokratesie współcześni jego, starożytni, mówili, że był gzem. A giez, ten owad, to ten, który tnie, kąsa. Sokrates kąsał swoich współczesnych, współobywateli” ? mówił o Mrożku w homilii dominikanin o. Jan Andrzej Kłoczowski. „Napadła mnie taka szalona myśl, że może właśnie pochowanie pisarza w Panteonie Narodowym to taka nasza narodowa zemsta. Tyle nagadałeś nam trudnych i prawdziwych rzeczy o nas, kim jesteśmy. Za to chowamy cię w Panteonie Narodowym. Z czcią. Sam zgotowałeś sobie ten los.”

„Nikt tak jak on, nie wpłynął równie silnie na nasz sposób widzenia, myślenia i mówienia” ? powiedział z kolei Olgierd Łukasiewicz, który żegnał pisarza w imieniu artystów. „Odszedł nakłuwacz absurdów naszego społecznego, narodowego pseudomyślenia nad Wisłą, humorysta, który dał materiał artystom scen polskich, dał nam repertuar. Nie mieliśmy go od czasów Aleksandra Fredry”.

W pogrzebie brała udział rodzina pisarza, a także przyjaciele i współpracownicy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Uroczystość transmitowano jednocześnie na telebimie ustawionym na Placu Marii Magdaleny.

Urna z prochami pisarza spoczęła w jednej z ośmiu krypt stanowiących część memorialną Panteonu Narodowego. Na sarkofagu wykonanym z piaskowca karpackiego, wykuto imię i nazwisko zmarłego, pełne daty jego narodzin i śmierci oraz słowo: ?pisarz?. Mrożek jest pierwszą osobistością pochowaną w Panteonie Narodowym.

fot. Youtube/PortKulturyPL
źródło: Wydawnictwo Literackie, Z najwyższej półki, mat. własne

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy