Kraków świętuje 10-lecie przyznania tytułu Miasta Literatury UNESCO

21 kwietnia 2023

Mija właśnie 10 lat, odkąd Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. W 2013 roku, jako siódme miasto świata, stolica Małopolski dołączyła do sieci Miast Kreatywnych, która powstała, aby wspierać i promować kulturę na poziomie lokalnym.

Jak podkreśla operator programu, Krakowskie Biuro Festiwalowe, przyznanie tytułu stało się dla miasta impulsem do wzmocnienia działań na rzecz promocji dziedzictwa kulturowego Krakowa oraz wsparcia dla lokalnego środowiska związanego z książką.

„W 2016 roku Kraków przygotował i wdrożył miejski program wspierający realizację zadań w obszarze literatury” – mówi pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski. „Program integruje i wzmacnia podmioty działające na lokalnym polu literatury, od miejskich instytucji kultury, przez trzeci sektor, wydawnictwa, księgarnie kameralne, po twórców i twórczynie: pisarki, tłumaczy, redaktorki, ilustratorów… Program Kraków Miasto Literatury UNESCO i idąca w ślad za nim uchwała miejska były pionierskimi działaniami tego typu w skali kraju. Dlatego stały się wzorem dla innych polskich miast chcących starać się o ten tytuł i zaangażowanych w kompleksowe wsparcie branży literackiej na swoim obszarze” – dodaje Piaskowski.

Kraków był pierwszym polskim i drugim nieanglojęzycznym miastem na świecie, które uzyskało tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie literatury. Obecnie w gronie takich miast znajduje się również stolica Dolnego Śląska, czyli Wrocław, który otrzymał ten tytuł w 2019 roku. O dołączenie do sieci Miast Literatury ubiega się również Gdańsk.

Rok literackich jubileuszy w Krakowie

Warto podkreślić, że 10-lecie Krakowa Miasta Literatury UNESCO to niejedyny literacki jubileusz, który świętuje w tym roku miasto.

„W październiku odbędzie się 15. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, a w listopadzie po raz 10. spotkamy się podczas Festiwalu Literatury Dzieci i Młodzieży. Świętują z nami również krakowscy wydawcy: Karakter od 10 już lat wydaje, co mu się podoba, oraz Wydawnictwo Literackie, które od 7 dekad publikuje najlepszą polską i zagraniczną literaturę. Cieszy również fakt, że mimo zmieniającej się rzeczywistości w Mieście Literatury prężnie działają kameralne księgarnie: De Revolutionibus Books, która niedawno przeniosła się na Rynek Pogórski, jest z nami już 10 lat! W Krakowie czeka nas również mnóstwo wydarzeń związanych z przypadającą w lipcu 100. rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej – wymienia Urszula Chwalba, kuratorka programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Urodzinowa sesja fotograficzna

W związku z obchodami Światowego Dnia Książki Kraków rusza z kampanią wizerunkową #winszujemy. Ma to być trwający cały rok projekt fotograficzny polegający na portretowaniu ludzi tworzących miasto literatury. Ideą projektu jest pokazanie osób i instytucji będących częścią Krakowa Miasta Literatury UNESCO dawniej i dziś, a są to zarówno postacie publiczne, przedstawiciele branży, jak i czytelnicy. Do udziału w sesji zaproszono krakowskich wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, antykwariuszy, redaktorów, pisarzy, aktywistów literackich oraz uczestników wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych w ramach programu.

Kraków do słuchania i wsparcie dla księgarń

23 kwietnia w ramach współpracy z Radiem Kraków Kultura rozpoczyna się emisja cyklu audycji dotyczących literackiego Krakowa – „10 na 10”. Będą to rozmowy osadzone w kontekście aktualnych wydarzeń lokalnych. Na przełomie kwietnia i maja ruszy też cykl podkastów przygotowany we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Tematem pierwszego odcinka będą debiuty literackie.

Po raz kolejny startuje również program „Księgarnie Odporne”, którego celem jest wspieranie krakowskich księgarń kameralnych. Z okazji dziesięciolecia uzyskania przez stolicę Małopolski tytułu księgarze zachęcani są do eksponowania literatury przybliżającej czytelnikom to, co Miasto Literatury ma najlepszego do zaoferowania: niekwestionowaną klasykę, ale też nowe tytuły autorów i autorek związanych z Krakowem.

To oczywiście nie koniec projektów. W następnych miesiącach możemy spodziewać się wielu innych kulturalnych wydarzeń.

[am]
fot. Tomasz Wiech dla KBF

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy