banner ad

Kraków i Wrocław gośćmi honorowymi Targów Książki w Paryżu

28 stycznia 2015

krakow-wroclaw-targi-paryz-1
Miasta Kraków i Wrocław zostały wybrane gośćmi honorowymi odbywających się w marcu w Paryżu Międzynarodowych Targów Książki. Będzie to jedna z największych prezentacji literatury polskiej za granicą od 15 lat.

W dniach od 19 do 23 marca na Salon du livre de Paris, najstarszym i największym wydarzeniu ekspozycyjnym świata frankofońskiego, miasta Kraków i Wrocław, wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Książki, zaakcentują swoją literacką i kulturalną tożsamość. Targi Książki w Paryżu łączą promocję czytelnictwa na ogromną skalę z wydarzeniami branżowymi. Rokrocznie targi odwiedza 200 tysięcy czytelników. Swoją ofertę prezentuje przeszło 1200 wydawców, odbywa się około 500 spotkań autorskich z udziałem przedstawicieli 50 krajów. Salon du Livre to jedne z największych targów książki w Europie.

„To wielka radość, że Kraków i Wrocław będą w tym roku gośćmi specjalnymi Targów Książki w Paryżu. Udział w największej francuskojęzycznej imprezie targowej to wielka szansa nie tylko na prezentację dziedzictwa literackiego obu tych miast, ale też przybliżenie twórczości współczesnych polskich autorów odbiorcom we Francji, Kanadzie, czy w państwach Afryki Północnej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chętnie wspiera inicjatywy promujące literaturę polską na świecie. Mam nadzieję, że bogata oferta polskiego stoiska zachęci gości paryskich targów do zapoznania się z naszą kulturą, zwłaszcza że będą mieli okazję spotkać jej cenionych przedstawicieli” ? mówi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Na stoisku Krakowa i Wrocławia na Targach Książki w Paryżu czytelnicy z całego świata będą mogli spotkać się z twórcami reprezentującymi najważniejsze oblicza współczesnej polskiej kultury. Będą to: Lidia Amejko, Joanna Bator, Marek Bieńczyk, Iwona Chmielewska, Norman Davies, Artur Domosławski, Ludwik Flaszen, Urszula Kozioł, Marek Krajewski, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Zygmunt Miłoszewski, Joanna Olech, Roman Polański, Grzegorz Rosiński, Tomasz Różycki, Marzena Sowa, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska i Krzysztof Varga. Listę tę uzupełnią wybitni humaniści polscy i europejscy.

„Cieszę się, że Wrocław i Kraków będą miały możliwość zaprezentowania wybitnego dorobku współczesnych polskich pisarzy na Międzynarodowych Targi Książki w Paryżu. Obecność Wrocławia w Paryżu to znaczne wyróżnienie, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się roku 2016, w którym Wrocław zostanie Europejską Stolicą Kultury oraz Światową Stolicą Książki UNESCO. Współpraca Wrocławia z Krakowem gwarantuje, że polska kultura prezentowana będzie na najwyższym poziomie” ? zaznacza Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

krakow-wroclaw-targi-paryz-2

Informacje o wydarzeniach targowych docierają do około 1900 zagranicznych dziennikarzy, a za nimi do milionów czytelników na całym świecie. Wartość kampanii medialnej Targów to 20 milionów euro.

„Udział Krakowa i Wrocławia w tak znaczącej imprezie to nie tylko wielki prestiż i ogromna promocja obu miast, zwłaszcza w kontekście uzyskanego przez Kraków w 2013 tytułu Miasta Literatury UNESCO i roli Europejskiej Stolicy Kultury, jaką pełnić będzie Wrocław w 2016 roku. Obecność na Targach Książki w Paryżu to także wzmocnienie wymiany rynków książki, okazja do aktywizacji działalności wydawniczej i przekładowej” ? mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Targi Książki w Paryżu, działające od 1981 roku, każdej wiosny przyciągają 200 tysięcy gości, którzy tłumnie odwiedzają położone na powierzchni 55 tysięcy metrów kwadratowych centrum ekspozycyjne Paris Expo Porte de Versailles. Gośćmi Targów byli między innymi Umberto Eco, Paul Auster, Doris Lessing, Carlos Fuentes, Allen Ginsberg, Herta Müller, José Saramago i Salman Rushdie. Od roku 1988 Targi zapraszają co roku jeden kraj jako gościa honorowego wydarzenia ? w 2015 będzie to Brazylia, a od roku 2011 także miasta z całego świata, które prezentują dorobek swoich najciekawszych i najbardziej wpływowych autorów na specjalnym stoisku. Stolice Dolnego Śląska i Małopolski dołączą do Rio de Janeiro, Barcelony, Moskwy i Szanghaju, które prezentowały się na paryskich targach w poprzednich latach.

Kraków i Wrocław we współpracy z Instytutem Książki przygotowały na targi bogaty i różnorodny program. Kulturalne pejzaże obu miast składają się na bogatą panoramę literackiej tożsamości Polski, budowaną w duchu dialogu międzykulturowego na styku Wschodu i Zachodu, między historią a nowoczesnością. Wybitni pisarze, skarby literatury światowej i dyskusje dotykające newralgicznych problemów humanistyki ? w intelektualnym fermencie kreatywnych i innowacyjnych miast literatury każdy znajdzie coś dla siebie. W programie znajdzie się miejsce dla spotkań dotyczących literatury dziecięcej i komiksu.

Na polskim stoisku, które zajmować będzie powierzchnię 200 metrów kwadratowych, zaprezentują się także wybrani wydawcy. Nie zabraknie również spotkań branżowych, w tym skierowanych do bibliotekarzy.

„Cieszymy się, że wspólnie z Wrocławiem i Krakowem możemy przygotować paryską prezentację dorobku literackiego i kulturalnego obu tych miast. Najważniejszym celem zagranicznej działalności Instytutu Książki jest popularyzacja polskiej literatury na świecie, tym większa satysfakcja z tego, że na tak prestiżowych i wpływających na cały frankofoński rynek książki targach, będziemy mogli pokazać najnowsze dzieła polskich autorów. Liczymy, że ta prezentacja wpłynie na zwiększenie zainteresowania ze strony wydawców i wzrost liczby przekładów” ? mówi Grzegorz Gauden, Dyrektor Instytutu Książki.

źródło: Instytut Książki

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy