Korzystanie z biblioteki daje tyle zadowolenia, co 7 tysięcy złotych rocznie

28 kwietnia 2014

biblioteka-zarabianie
Badanie wykonane na zlecenie brytyjskiego Departamentu Kultury, Mediów i Sportu dowodzi, że najwięcej zadowolenia i dobrego samopoczucia daje ludziom regularne korzystanie z biblioteki.

Jak wyliczono, satysfakcję, jaką przynosi częste odwiedzanie biblioteki, można wycenić na kwotę 1359 funtów rocznie (jakieś 7 tysięcy złotych). Jeśli więc często zachodzicie do miejscowej biblioteki, to dobre samopoczucie, jakie z tego powodu posiadacie, warte jest comiesięcznej podwyżki pensji o 580 złotych.

Co ciekawe, spośród trzech dziedzin, które uwzględniono w badaniu, to właśnie regularne korzystanie z bibliotek dawało najwięcej satysfakcji, pozostawiając w tyle zaangażowanie w sport (1127 funtów rocznie) i sztukę (1084 funty).

Dwie kwestie wciąż pozostają jednak nierozwiązane. Po pierwsze: czy chodzenie do biblioteki czyni nas szczęśliwszymi, czy może jednak już wcześniej byliśmy szczęśliwi i dlatego zaczęliśmy chodzić do biblioteki? I drugie: skoro biblioteki dają tyle wymiernej satysfakcji, czemu w większości krajów każdego roku zamyka się kolejne oddziały?

źródło: gov.uk

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy