Koronawirus w Polsce: biblioteki i instytucje kultury zamknięte, marcowe i kwietniowe targi książki przełożone

11 marca 2020


W związku z podjęciem przez władze kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 od 12 marca instytucje kultury i biblioteki w całym kraju zostaną zamknięte. Nie odbędą się też m.in. zapowiadane na drugą połowę marca i początek kwietnia targi książki oraz festiwale i wydarzenia literackie. Informacje o nowych terminach imprez poznamy, gdy sytuacja zostanie opanowana.

Decyzja sztabu kryzysowego i ministra kultury oznacza zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach. Tymczasowo zamknięto biblioteki dla czytelników, muzea dla zwiedzających i inne instytucje kultury. Wielu pisarzy, jak chociażby Marta Kisiel, której najnowsza powieść „Płacz” ukazuje się właśnie dzisiaj, musiało odwołać najbliższe spotkania promocyjne z miłośnikami swojej twórczości. Osoby, które mają w domu wypożyczone książki, powinny sprawdzić na stronie swojej biblioteki, jak wyglądają warunki zwrotu. Najczęściej termin oddania został wydłużony.

Z powodu zagrożenia koronawirusem nie odbędą się Warszawskie Targi Fantastyki, które planowano na 21 i 22 marca. „Zmuszeni jesteśmy przenieść wydarzenie na inny moment czasoprzestrzeni. W chwili obecnej we współpracy z właścicielem budynku pracujemy nad ustaleniem nowego terminu wiosennej edycji Targów. Aktualnie celujemy w pierwszą połowę czerwca, mając nadzieję, że do tego czasu sytuacja w kraju zostanie opanowana” – piszą organizatorzy wydarzenia w udostępnionym komunikacie. Taką samą decyzję podjęli również organizatorzy 9. Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku i Festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur”, które miały odbyć się w dniach od 3 do 5 kwietnia. I w tym przypadku możemy spodziewać się wkrótce nowego terminu wydarzenia.

Na ten moment decyzji oficjalnie nie ogłosili jeszcze organizatorzy Gdańskich Targów Książki, ale wydaje się to jedynie formalnością z uwagi na fakt, że wojewoda pomorski zakazał już przeprowadzania imprez masowych z udziałem publiczności, a do takich właśnie targi się zaliczają. Niektórzy autorzy i wydawcy podjęli już nawet decyzję o nieprzyjeżdżaniu. Rafał Bielski, prezes wydawnictwa Skarpa Warszawska, napisał na Facebooku: „Dla mnie sprawa oczywista, wiec nie wiem czemu targi przeciągają temat, trzymając w niepewności wystawców i czytelników”.

Podjęte działania mogą sprawić, że wiele firm związanych z branżą książki będzie mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych. Władze informują, że urzędy skarbowe mają brać pod uwagę te szczególne okoliczności. W tym celu należy wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem? Na pewno pomocne jest częste mycie rąk przy użyciu mydła i wody, pamiętanie o zakrywaniu ust i nosa przy kasłaniu i kichaniu oraz zachowanie bezpiecznej odległości od osób, które kaszlą i kichają. Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Można też zadzwonić pod numer 800 190 590, gdzie konsultanci poinformują, co zrobić, by otrzymać pomoc. Więcej informacji dotyczących koronawirusa znajdziecie na stronie: gov.pl/koronawirus.

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy