Korespondencja i dokumenty z prywatnego archiwum Kazimierza Orłosia trafiły do Biblioteki Narodowej

18 marca 2025

Kazimierz Orłoś przekazał Bibliotece Narodowej korespondencję i dokumenty ze swojego prywatnego archiwum. Do książnicy trafiły m.in. listy od Jarosława Iwaszkiewicza, Marka Nowakowskiego, Igora Newerly’ego, Zbigniewa Herberta, Juliana Stryjkowskiego i innych.

Jest to już kolejna część archiwum Kazimierza Orłosia, która znalazła swój nowy dom w Bibliotece Narodowej. Już w 2013 roku zbiory książnicy powiększyły się o maszynopisy i rękopisy wielu znanych dzieł pisarza.

Tym razem Orłoś przekazał bibliotece głównie swoje prywatne archiwum, na które składa się korespondencja jego matki Seweryny z Mackiewiczów Orłosiowej z braćmi: Stanisławem Catem-Mackiewiczem i Józefem Mackiewiczem oraz Barbarą Toporską, a także listy, które sam otrzymał od wielu pisarzy, w tym od Jarosława Iwaszkiewicza, który pozytywnie ocenił jego pierwsze opowiadania i pozwolił mu zadebiutować na łamach „Twórczości”.

Wśród przekazanych materiałów są też dokumenty związane z historią „Cudownej meliny”, jednej z jego najbardziej znanych powieści, która ukazywała degrengoladę partyjnego establishmentu i z tego powodu została zatrzymana przez cenzurę PRL. Autor zdecydował się na druk książki w Instytucie Literackim w Paryżu. Co więcej, zrobił to pod własnym nazwiskiem, co skutkowało zwolnieniem go z pracy w Polskim Radiu i redakcji „Literatury” oraz objęciem całkowitym zakazem druku w kraju.

Jak informuje Biblioteka Narodowa, zbiór przekazanych przez 89-letniego pisarza dokumentów jest też „świadectwem zaangażowania pisarza w działalność środowisk opozycyjnych lat 70. i 80.”. Wśród materiałów są notatki Orłosia z pobytu w Stoczni podczas strajków w 1980 roku, a także powielaczowe odbitki Strajkowego Biuletynu Informacyjnego Solidarność. Jest też oryginał apelu środowiska twórców do rządu Tadeusza Mazowieckiego o uznanie niepodległości Litwy.

Materiały zostaną poddane konserwacji i opracowaniu.

Na zdjęciu: Kazimierz Orłoś przekazuje materiały na ręce dyrektora Biblioteki Narodowej dr. Tomasza Makowskiego.

[am]
fot. Piotr Morawiec/Biblioteka Narodowa

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy