Kontynuacja „Rytmu Harlemu” Colsona Whiteheada zapowiedziana na lipiec 2023 roku. Znamy fabułę powieści

28 października 2022

Dwukrotny laureat Pulitzera Colson Whitehead zapowiada światową premierę swojej nowej powieści, która będzie kontynuacją „Rytmu Harlemu”. Książka zatytułowana „Crook Manifesto” (z ang. „Manifest kanciarza”) ukaże się na rynku anglojęzycznym 18 lipca 2023 roku. Co więcej, autor na tym nie kończy opisywać losów Harlemu i sprzedawcy mebli Raya Carneya – projekt ma być bowiem trylogią.

Po „Kolei podziemnej” i „Miedziakach”, dwóch powieściach, które przyniosły mu międzynarodowy rozgłos, ale podejmowały poważną, traumatyczną tematyką, Colson Whitehead wrócił do pomysłu na książkę w nieco lżejszym tonie, który chodził mu po głowie już od 2014 roku. „Rytm Harlemu” opowiadał o Rayu Carneyu, czarnoskórym sprzedawcy mebli, który mieszka na Harlemie i niepewne dochody z legalnego sklepu stara się podreperować działalnością paserską.

Plan na to, by perypetie Raya Carneya zostały ujęte w formie trylogii, pojawił już podczas pracy nad pierwszą książką. „Byłem w połowie 'Rytmu Harlemu’ i ciągle wymyślałem te wszystkie nowe przekręty i intrygi dla Carneya, więc pomyślałem: może powinienem opisać jego historię w latach 70.? A jeśli opiszę lata 70., to czy nie muszę też zrobić tego z latami 80.? Rozsądne wydawało się wymyślenie zakończenia trylogii przed przystąpieniem do pisania drugiej książki, tak aby historia zawsze, nieuchronnie zmierzała do finałowej sceny przygody Carneya. Ponieważ 'Rytm Harlemu’ nie był wtedy jeszcze zredagowany, mogłem wrócić i umieścić w pierwszej książce kilka rzeczy, które później się przydadzą. Oddałem 'Rytm Harlemu’ w lipcu 2020 roku i następnego dnia zacząłem pisać 'Crook Manifesto'” – mówi Whitehead w rozmowie z portalem Oprah Daily.

„Crook Manifesto”, podobnie jak „Rytm Harlemu”, składać się będzie z trzech części rozgrywających się w innym momencie czasowym lat 70. XX wieku. Pozwoli nam również obserwować powolny rozpad Harlemu, którego punkt kulminacyjny ma nastąpić w latach 80.

W 1971 roku na ulicach piętrzą się śmieci, poziom przestępczości osiąga rekordowe rozmiary, nowojorska policja rozpoczyna zbrojną walkę z Czarną Armią Wyzwolenia, a miasto zmierza do bankructwa. Ray Carney zrezygnował ze swoich szemranych interesów. Biznes meblarski idzie mu bardzo dobrze, więc stara się nie zwracać uwagi na niepokoje i napięcia targające dzielnicą. Jego zmartwieniem jest zdobycie biletów na koncert Jackson 5 dla swojej nastoletniej, pyskatej córki Mai. Spotkanie z Munsonem, skorumpowanym gliniarzem, który był jego kontaktem w policji, sprawi, że pozostawanie poza przestępczą grą okaże się bardzo skomplikowane, a nawet śmiertelnie niebezpieczne.

Następnie przeniesiemy się do 1973 roku, gdy następuje rozkwit kontrkultury, a stare metody postępowania są obalane, ale Pepper, nieunikający przemocy pomocnik Carneya, pozostaje niezmienny. Z uwagi na to, że coraz trudniej przychodzi mu zebrać ekipę do napadów i innych przestępstw, bierze zajęcie poboczne – zapewnienia ochrony podczas zdjęć do filmu blaxpoitation kręconego na Harlemie. W gronie jego nowych adwersarzy pojawiają się hollywoodzkie gwiazdy, dilerzy celebrytów i komicy na dorobku – obok zwykłych prostytutek, gangsterów i płatnych zabójców. Nie doceniają doświadczonego kanciarza, co nie wyjdzie im na dobre.

Ostatnia część rozgrywa się w 1976 roku, gdy Stany Zjednoczone szykują się do obchodów 200-lecia niepodległości. Carney próbuje wymyślić promocyjny slogan na 4 lipca, podczas gdy jego żona Elizabeth angażuje się w prowadzenie kampanii politycznej swojego przyjaciela z młodości, Alexandra Oakesa. Jeden z najemców Carneya zostaje ciężko ranny w pożarze. Sprawie ma przyjrzeć się Pepper. Co prowadzi do starcia z rozpadającą się metropolią, rządzoną przez podejrzanych, brutalnych i całkowicie skorumpowanych polityków.

Powieść opublikuje w naszym kraju Wydawnictwo Albatros, które ma w swoim katalogu wszystkie polskie przekłady książek Colsona Whiteheada. Data polskiej premiery „Crook Manifesto” nie została jeszcze podana, ale książka najpewniej ukaże się przynajmniej kilka miesięcy po światowej premierze.

[am]
fot. Oregon State University


Tematy: , , ,

Kategoria: newsy