„Konopielka” Redlińskiego, powieści Andrzejewskiego, Zagajewski, Leo Lipski i poeci czasu wojny w tym roku do przeczytania za darmo na Wolnych Lekturach

3 lutego 2018


Wolne Lektury ujawniły plany dotyczące publikacji, które znajdą się w tym roku w zasobach tej wirtualnej biblioteki. Oprócz dzieł przeniesionych do domeny publicznej, w tym twórczości poetów z okresu II wojny światowej, czytelnicy mogą spodziewać się polskiej literatury współczesnej, w tym słynnej „Konopielki” Redlińskiego, a także książek Andrzejewskiego, Leo Lipskiego i innych twórców.

Fundacja Nowoczesna Polska rozpoczęła realizację kolejnego etapu projektu „Wolna literatura na Wolnych Lekturach”, którego celem jest digitalizacja, opracowanie i szerokie udostępnienie w wersji cyfrowej zasobów kultury. Dzięki realizacji projektu czytelnicy biblioteki Wolne Lektury zyskają nieograniczony dostęp do nowych publikacji.

Zespół projektu rozpoczął już pracę nad przygotowaniem kolekcji poezji z okresu II wojny światowej, w skład której wejdą między innymi utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zuzanny Ginczanki, Krystyny Krahelskiej, Teresy Bogusławskiej, Andrzeja Trzebińskiego czy Jerzego Kamila Weintrauba. Nad jej opracowaniem fundacja współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest partnerem projektu.

Czytelnicy zyskają również dostęp do piętnastu współczesnych polskich książek, do których prawa pozyskał Instytut Książki w ramach realizacji programu „Udostępnianie piśmiennictwa”. Zostały one już zdigitalizowane i udostępnione w formie skanów w bibliotece Polona, ale opracowania wykonane przez zespół Wolnych Lektur sprawią, że czytelnicy będą mieli dostęp do nich również w formatach HTML, PDF, EPUB, MOBI, TXT i FB2. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową w szerokim i swobodnym dostępie znajdą się następujące książki: „Świat nie przedstawiony” Adama Zagajewskiego i Juliana Kornhausera, „Chleb rzucony umarłym” Bogdana Wojdowskiego, „Miazga” i „Ciemności kryją ziemię” Jerzego Andrzejewskiego, „Dziecko przez ptaka przyniesione” i „Listopadowy wieczór” Andrzeja Kijowskiego, „Piotruś”, „Niespokojni”, „Pradawna opowieść”, „Powrót”, „Dzień i noc” Leo Lipskiego, „Modernizm polski”, „Rzecz wyobraźni” i „Życie na niby. Szkice z lat 1939-1945” Kazimierza Wyki oraz słynna „Konopielka” Edwarda Redlińskiego, która doczekała się ekranizacji w reżyserii Witolda Leszczyńskiego. Wszystkie tytuły zostaną udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa ? Na Tych Samych Warunkach 3.0. PL.

Ponadto fundacja będzie powiększać zasób Wolnych Lektur o dzieła autorów, których twórczość jest już w domenie publicznej. W 2018 roku w ramach realizacji projektu udostępnione zostanie dziesięć dzieł, do których wygasły majątkowe prawa autorskie.

Wszystkie zasoby będą dostępne za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej Wolne Lektury. Posiadacze urządzeń mobilnych z systemem Android już mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji i cieszyć się lekturą w dowolnym miejscu i czasie. Aplikację można pobrać w serwisie Google Play. Użytkownicy systemu iOS zyskają dostęp do aplikacji w 2018 roku.

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy