Komiks „Zdarzenie 1908” Jacka Świdzińskiego zwycięzcą pierwszej Nagrody Literackiej im. Henryka Sienkiewicza

20 kwietnia 2015

zdarzenie-nagroda-sienkiewicza-1
18 kwietnia, podczas wiosennej odsłony POP! Festivalu, została przyznana pierwsza Literacka Nagroda im. Henryka Sienkiewicza dla najlepszej popowej powieści w Polsce. Jury zgodnie zdecydowało, iż nagroda w wysokości 40 000 złotych powędruje do Jacka Świdzińskiego, autora komiksu „Zdarzenie 1908”.

Wydany przez Kulturę Gniewu komiks Świdzińskiego pokonał „Szczęśliwą ziemię” Łukasza Orbitowskiego, „Sto dni bez słońca” Wita Szostaka, „Pochłaniacza” Katarzyny Bondy, „Haiti” Marcina Wrońskiego, „Cienioryt” Krzysztofa Piskorskiego, „Sezon burz” Andrzeja Sapkowskiego, „Fugazi Music Club” Marcina Podolca, „Felix, Net i Nika. Sekret Czerwonej Hańczy” Rafała Kosika oraz „Zbrodniarza i dziewczynę” Michała Witkowskiego.

„Koniec końców zdecydowaliśmy się na przyznanie nagrody książce na pewno nie najpopularniejszej spośród nominowanych, natomiast w naszym przekonaniu najciekawszej. Powiedziawszy to, podkreślmy, że mamy i w tym wypadku do czynienia z tym, co najważniejsze – mianowicie opowieścią: z dużym rozmachem, wielowątkową, tajemniczą, czasami wymykającą się nie tylko naszym czytelniczym przyzwyczajeniom, ale i ramom własnej konwencji. (?) Przy minimalnej ilości słów i niezwykle oszczędnej kresce autorowi udało się stworzyć epicką wręcz historię godną Sienkiewicza, która przy tym jest pełna nie tylko humoru, ale i sugestywnych obrazów, przywodzących na myśl zgoła innych patronów” ? powiedział przewodniczący jury, Szymon Kloska.

„Zdarzenie 1908” to opublikowana w formie zabawnego apokryfu opowieść o meteorycie tunguskim, który spadł na Syberię w czerwcu 1908 roku. „Chcę, żeby nie do końca było jasne, czym w ogóle jest ta książka, skąd się wzięła, jaka jest jej historia. Wydaje mi się, że niejednoznaczność tego materialnego aspektu publikacji, tak samo jak tytułowego zdarzenia, wpływa na odbiór opowieści, zmienia nieco konteksty, domniemaną tożsamość opowiadającego, przez co oddziałuje na interpretację historii” – mówił Jacek Świdziński w wywiadzie udzielonym Booklips.pl.

zdarzenie-nagroda-sienkiewicza-2

Nagroda im. Henryka Sienkiewicza to pierwsze w Polsce wyróżnienie przyznawane powieściom popowym. Jury brało pod uwagę publikacje wydane między 30 lipca 2013 a 30 lipca 2014 roku. Nagroda w wysokości 40 tysięcy złotych została powołana i ufundowana przez portal dzikabanda.pl. Przewodniczącym jury I edycji nagrody był Szymon Kloska (Instytut Książki), sekretarzem – Paweł Matuszek (dzikabanda.pl), a w skład kapituły wchodzili: Katarzyna Nowakowska (foch.pl), Leszek Bugajski (Newsweek), Piotr Kofta (Wprost, Dziennik Gazeta Prawna), Damian Gajda (Onet.pl), Jakub Demiańczuk (Dziennik Gazeta Prawna), Bartek Paszylk (dzikabanda.pl). Nominacje do II Nagrody im. Henryka Sienkiewicza zostaną ogłoszone jesienią 2015 roku.

fot. Kultura Gniewu

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy