Kolekcje książek wydawane na rynku prasowym stale na topie

21 sierpnia 2018


Kolekcje książek, ale też zabawek, gadżetów czy naklejek to dziś stała część oferty wydawców prasowych. Zdaniem przedstawicieli Kolportera tego typu publikacje są istotnym elementem rynku prasowego i jedną z najdynamiczniej rozwijających się kategorii.

W pierwszej połowie 2018 roku w ofercie dystrybucyjnej Kolportera znalazło się aż ok. 50 różnego rodzaju wydawnictw kolekcjonerskich. W tej grupie były zarówno kolekcje modeli samochodów i autobusów czy okrętów, jak i zestawy albumów tematycznych, a także wydawnictwa z zabawkami dla dzieci. Najliczniejszy zbiór stanowiły jednak kolekcje książkowe.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku na rynek trafiły m.in. kolekcje książek „Mistrzowie polskiej fantastyki” (Edipresse Polska), „Nielegalni” Vincenta V. Severskiego (Ringier Axel Springer), „Mistrzyni romansu Penny Jordan” (Edipresse Polska) oraz kolekcje komiksów „Star Wars” (DeAgostini Publishing) i „Tytus, Romek i A?Tomek” (Ringier Axel Springer).

„Obserwując sprzedaż w sieci naszych saloników można powiedzieć, że komiksy to kolekcje ponadpokoleniowe ? kupują je zarówno młodzi czytelnicy, jak i ci w wieku 50 plus. Wśród pozostałych kolekcji książkowych widać dość wyraźny podział na 'kobiece’ i 'męskie'” ? mówi Dariusz Materek.

Choć książki zajmują coraz więcej miejsca na półkach w kioskach i salonikach prasowych, nie widać, żeby rynek tego typu publikacji doświadczył przesytu. „Przygotowywane od kilku lat przez wydawców prasowych kolekcje książkowe cieszą się sporym zainteresowaniem kupujących. To najczęściej dobra literatura popularna, ze znanymi nazwiskami, a każda kolekcja ma także dodatkowy walor estetyczny ? wydawcy przygotowują je bardzo starannie pod względem edytorskim” ? mówi Dariusz Materek, rzecznik prasowy Kolportera.

„Dziś można z pewnością powiedzieć, że kolekcje wydawnicze(…) są stałym elementem oferty prasowej. Ich forma i specyfika są co prawda dość dalekie od tradycyjnie pojmowanych gazet i czasopism, ale tak dziś wygląda ewolucja rynku prasowego. Wydawcy od lat starają się jak najlepiej odpowiedzieć na oczekiwania czytelników, a kolekcje to produkty, które wyraźnie trafiają w gusta bardzo szerokiej grupy kupujących” ? dodaje.

W najbliższych miesiącach miłośnicy książek i komiksów z pewnością będą mieli w czym wybierać. Samo wydawnictwo Hachette wprowadza właśnie dwie nowe kolekcje: dzieł Charlesa Dickensa i komiksów Transformers. Warto więc pomyśleć o kolejnym regale do domowej biblioteczki.

[am]
źródło: Kolporter

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy