Kolekcja ubrań inspirowana „Rokiem 1984” George?a Orwella. Będziesz nienamierzalny dla Wielkiego Brata

13 września 2014

kolekcja-1984-1
Projektant Zoltan Csáki uruchamia produkcję kolekcji odzieży inspirowanej głośną powieścią George?a Orwella ?Rok 1984?. W zestawie znajduje się również mała torebka, do której możemy włożyć telefon, karty bankomatowe lub dokumenty i po kilku sekundach staną się one nienamierzalne dla władz.

Przez ponad 12 miesięcy Zoltan Csáki wraz ze swoimi współpracownikami z firmy The Affair pracowali nad doskonaleniem cięć i krojów kolekcji „1984”. Projektantom zależało, żeby poszczególne elementy garderoby bezpośrednio nawiązywały do powieści Orwella. Stąd też krój i materiał ubrań przypomina odzież roboczą, jaką powinni nosić ludzie pod rządami futurystycznego, totalitarnego ustroju.

kolekcja-1984-2

Obok partyjnych t-shirtów, kurtek dla pracowników Pasa Startowego Jeden i wielu innych elementów garderoby kolekcja wyróżnia się niewielką torebką UnPocket, która zgodnie z zapowiedzą projektantów działa jak Winston Smith w trzewiach Ministerstwa Prawdy. Otóż po włożeniu do niej telefonu, paszportu lub karty kredytowej, w ciągu kilku sekund staną się one niewidoczne dla Wielkiego Brata.

kolekcja-1984-3

Jak tłumaczy Zoltan Csáki, Edward Snowden udowodnił, że Wielki Brat nie jest już fikcją. Rząd śledzi wszystkich za pośrednictwem smartfonów i innych urządzeń mobilnych, które nie śniły się nawet Orwellowi: „Nadszedł czas, aby walczyć i odzyskać prywatność z odzieżą, która zabierze cię daleko od sieci nadzoru i sprawi, że będziesz niewidocznym dla Wielkiego Brata”.

kolekcja-1984-4

Aktualnie Zoltan Csáki zbiera fundusze na Kickstarter, aby uruchomić fabryczną produkcję odzieży i odpowiednio wypromować kolekcję. Zainteresowanie jest już na tyle duże, że jeśli na przeszkodzie nie staną agenci Policji Myśli, to bez problemów powinno mu się udać osiągnąć cel.

kolekcja-1984-5

kolekcja-1984-6

Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał filmowy promujący kolekcję „1984”:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy