banner ad

Kolekcja książek Warrena Zevona wystawiona na sprzedaż

22 lipca 2017


Warren Zevon, nazywany jednym z najciekawszych pieśniarzy folkowo-rockowych obok m.in. Boba Dylana i Neila Younga, był też znanym bibliofilem. 14 lat po jego śmierci liczona w tysiącach egzemplarzy kolekcja książek trafia na sprzedaż.

„Wiecie o tym, jak pisarze zawsze chcą być gwiazdami rocka? Cóż, myślę, że Warren zawsze chciał być pisarzem” ? opowiada wdowa po Warrenie Zevonie, Crystal Zevon, która wraz z ich wspólną córką, Ariel, opiekuje się majątkiem po artyście. Literackich aspiracji nie udało się muzykowi zrealizować, zebrał za to pokaźny zbiór książek. „Warren czytał wszystko” – mówi Crystal. W kolekcji znajdują się więc książki filozoficzne, poezja, horrory czy pulpowe kryminały. Są oczywiście egzemplarze dzieł jego ulubionych autorów, takich jak Graham Greene, Jonathan Kellerman czy Ross Macdonald, często z dedykacjami.

W zbiorach nie brak również tytułów napisanych przez przyjaciół Zevona, w tym Huntera S. Thompsona, Carla Hiaasena czy Stephena Kinga. „Jestem pewna, że Warren miał każde wydanie prawie każdej książki, którą Steve napisał” – zdradza Crystal Zevon. Warto przypomnieć, że Zevon był honorowym członkiem Rock Bottom Remainders, supergrupy złożonej z pisarzy, w skład której, oprócz Kinga, wchodzili m.in. Dave Barry, Amy Tan, Cynthia Heimel i Mitch Albom. To właśnie od króla grozy dostał najprawdziwszą dedykację, nie taką wpisaną piórem, lecz wydrukowaną na każdym egzemplarzu. W dziesięć lat po śmierci muzyka Stephen King zamieścił w swej powieści „Doktor Sen” krótką przedmowę ku pamięci Zevona kończącą się następującymi słowami nawiązującymi do jego najsłynniejszego przeboju „Werewolves of London”: „Warrenie, ten skowyt jest dla Ciebie, gdziekolwiek jesteś. Brak mi Ciebie, przyjacielu”.

Ariel i Crystal przy jednym z regałów z książkami Warrena Zevona.

Crystal Zevon zdecydowała się sprzedać kolekcję, ponieważ wraz z córką wielokrotnie się przeprowadzały, za każdym razem zmuszone przewozić księgozbiór ze sobą. Poza tym wdowa po muzyku uważa, że książki te, jako część schedy po nim, powinny teraz służyć innym ludziom. Część tytułów trafiła do bibliotek. Pieniądze ze sprzedaży pozostałych przeznaczone zostaną na rozwój centrum kulturalno-artystycznego Brookview R&R w stanie Vermont, które Crystal i Ariel nabyły na początku tego roku. Niektóre pozycje wystawiono już w kilku transzach na eBayu, pozostałe są katalogowane i przygotowywane do sprzedaży online lub na niedzielnych pchlich targach.

Książki Warrena to okazy warte posiadania. Muzyk przechowywał bowiem w swych egzemplarzach różne pamiątki, którymi jego wielbiciele będą zainteresowani: listy, plany podróży, bilety lotnicze i inne. Dodatkowo każdy wolumin ozdobiony jest specjalnym ekslibrisem i autografem Crystal poświadczającym, że książka pochodzi z kolekcji Warrena Zevona.

[aw]
źródło: Seven Days/Vermont Independent Voice

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy