Kolekcja komiksów sprzedana za 3,5 miliona dolarów

25 lutego 2012


Kolekcja komiksów uzbierana w młodości przez miłośnika historii obrazkowych została sprzedana na aukcji w Nowym Jorku za sumę 3,5 miliona dolarów.

W zbiorze 345 komiksów znalazły się jedne z najbardziej poszukiwanych egzemplarzy na świecie, m.in. słynny Detective Comics # 27, w którym pojawiła się po raz pierwszy postać Batmana. Spośród całej kolekcji to on osiągnął na aukcji najwyższą cenę ? 523 tysiące dolarów.

Takie historie zawsze zasługują na opowiedzenie. Cenny zbiór należał do kolekcjonera Billy?ego Wrighta, który zmarł w 1994 roku w wieku 66 lat. Starannie poukładane stosiki z komiksami do dzisiaj leżałyby nietknięte w piwnicy jego domu w Wirginii, gdyby nie brat prastryjeczny, Michael Rorrer. Znalazł on komiksy podczas porządków robionych w piwnicy po niedawnej śmierci swojej ciotki, która była żoną kolekcjonera. Wujek Wright podobno nigdy nie powiedział rodzinie o swojej kolekcji.

Początkowo 31-letni Rorrer nie zdawał sobie sprawy, jak cenne są znaleziska z piwnicy. Po powrocie do rodzinnego miasta wspomniał o komiksach współpracownikowi, który luźno rzucił, że to byłoby coś, gdyby znalazł wśród nich Action Comics # 1 (to w nim miał miejsce pierwszy występ Supermana). „Wróciłem do domu, rozejrzałem się wśród komiksów i go znalazłem” ? wyznał Rorrer, po czym zabrał się na poważnie za oszacowanie wartości wujowej kolekcji.

Na wartość zbioru niebagatelny wpływ miał stan komiksów. Według znawców widać było, że kupował je chłopiec, który bardzo o nie dbał. „To jedna z tych kolekcji, których zdaniem ludzi siedzących w tym biznesie już więcej nie ma” ? powiedział Lon Allen z domu aukcyjnego Heritage Auctions

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy