Kolejny zamknięty kościół w Kanadzie zostanie przekształcony w bibliotekę miejską

29 listopada 2019


W miejscowości Saguenay w Kanadzie od trzynastu lat stoi zamknięty kościół św. Edwarda. Za sprawą decyzji władz miasta wkrótce znów zagości w nim słowo ? tyle że nie boskie, lecz ludzkie. W ciągu dwóch lat budynek zostanie przekształcony w bibliotekę miejską.

Kościół został zbudowany w 1927 roku i przez wiele lat pełnił rolę miejsca modlitwy dla ludzi zamieszkujących na terenie parafii Port-Alfred, która od 1976 roku była częścią miejscowości La Baie. W 2002 roku na mocy dekretu rządu prowincji Quebec miejscowość została włączone do nowo powstałego miasta Saguenay. Zmiany administracyjne dotknęły również wiernych. W 2003 roku zlikwidowano parafię św. Edwarda i połączono ją z parafią św. Alfonsa. W 2006 roku kościół zamknięto.

Od tego czasu budynek stał nieużywany i popadał w ruinę. Okna zostały wybite, na fasadzie pojawiły się pęknięcia, a dach zaczął przeciekać. Badania wykazały, że mury są jednak wciąż zdrowe, dlatego chciano jakoś wykorzystać kościół, który jest wpisany do rejestru zabytków prowincji Quebec. Pomysły były różne. W 2013 roku myślano o przekształceniu dawnej świątyni w mieszkania dla seniorów. W końcu jednak zdecydowano się na bibliotekę. W 2017 roku odbył się nawet marsz mieszkańców, którzy poparli ten projekt.

Budżet inwestycji wynosi 11 milionów dolarów. Miasto planuje sfinalizować finansowanie projektu w 2020 roku, aby prace remontowe mogły zacząć się już w 2021 roku. Planowane otwarcie ma nastąpić w 2022 roku. Piękna architektura kościoła sprawia, że będzie to wyjątkowa świątynia wiedzy. To jednak nie wygląd najbardziej cieszy mieszkańców, a fakt, że powierzchnia budynku jest półtora raza większa niż obecna biblioteka, która działa od 1981 roku.

Świątynia w Saguenay to już kolejny kościół w kanadyjskiej prowincji Quebec, który zostanie przekształcony w bibliotekę. Przypomnijmy, że taką samą rolę pełni obecnie też dawny kościół Saint-Denys-du-Plateau. Również Holendrzy mogą pochwalić się kilkoma bibliotekami otworzonymi w zabytkowych murach świątyń.

[am]
fot. (1) Google Street View, (3) valstoria/Wikimedia Commons
źródło: Le Journal de Québec

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy