Kojarzysz pokazy garnków i pudełek Tupperware? Pewna Szwajcarka zaczęła sprzedawać w ten sam sposób rzadkie książki

14 stycznia 2020


Mieszkanka Szwajcarii Aline Berger wpadła na oryginalny pomysł sprzedaży rzadkich książek. Organizuje u czytelników spotkania przypominające pokazy garnków czy pudełek Tupperware, tyle że zamiast o wyposażeniu gospodarstwa domowego rozmawia się o literaturze.

Aline Berger z księgarni La Bergerie uważa, że czytanie ? wbrew pozorom ? ma duży związek z towarzystwem. To między innymi dzięki znajomym odkrywamy istnienie tytułów, o których byśmy nie wiedzieli, z nimi też wymieniamy się lekturami. W związku z tym uznała, że do sprzedaży rzadkich książek warto wykorzystać model mniej oficjalnych pokazów, które organizują dystrybutorzy garnków czy pudełek Tupperware.

Swoją usługę Szwajcarka nazywa „księgarnią w pokoju” lub też ? z przymrużeniem oka ? pokazem „Tupperksiążki”. Zasada spotkań jest dokładnie taka sama, jak w przypadku znanych wszystkim pokazów. Gospodarz lub gospodyni proponuje temat i zaprasza znajomych. Aline Berger, która posiada wieloletnie doświadczenie w sprzedaży książek, przybywa na miejsce i robi prezentację. Pokaz może dotyczyć szerokiej gamy motywów literackich, wybranych gatunków, linii wydawniczych, autorów czy redaktorów. Lubiący niespodzianki mogą też dać prowadzącej swobodę wyboru. Aline skupia się na zaprezentowaniu oryginalnych, rzadkich pozycji, które niekoniecznie muszą kosztować duże pieniądze. Służy również radą i pomocą w przygotowaniu książkowych prezentów dla najbliższych.

Rzadkie książki prezentowane podczas jednego z pokazów.

System działa na podobnej zasadzie jak popularne pokazy w jeszcze jednej kwestii. Otóż gospodarz, który organizuje spotkanie i zaprasza gości, otrzymuje prowizję od sprzedaży. W związku z tym Aline mogą zapraszać do siebie nie tylko prywatne osoby, ale też kawiarnie czy nawet księgarnie pragnące zaoferować swoim stałym klientom coś innego. Właśnie w księgarni odbył się pierwszy pokaz, zorganizowany 19 grudnia 2019 roku.

Czy inicjatywa się przyjmie? Dużo zależy od kreatywności prowadzącej i oryginalności jej książek. Niektórzy twierdzą, że wadą podobnych pokazów garnków jest często presja wywierana na gości, żeby zakupili prezentowane produkty. Jeśli na spotkaniach prowadzonych przez Aline nacisków nie ma, czas spędzony w towarzystwie innych miłośników rzadkich książek wydaje się ciekawym pomysłem na wieczór.

Rzadkie książki prezentowane podczas jednego z pokazów.

[am]
źródło: Actualitte, RTS

Tematy: ,

Kategoria: newsy